Grip ve nezle için antibiyotik uyarısı

Grip ve nezle için antibiyotik uyarısı
Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte, kış hastalıkları da konuşulmaya başlandı. Birçok insan önlem olarak grip aşısı yaptırırken uzmanlar, vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor. Üst solunum enfeksiyonlarında antibiyotik kullanımına dikkat çeken Türk Kulak Burun Boğaz Derneği Başkanı Prof. Dr. M. Mete Kıroğlu, antibiyotiğim yararı değil zararı olduğunu açıkladı. Prof. Dr. Kıroğlu, "Antibiyotik, vücudumuzu koruyan bakterileri öldürerek direncimiz azaltan ilaçlardır" dedi.

KAPALI VE HAVASIZ ORTAM
Kışın grip, nezle, faranjit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının daha sık görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Kıroğlu, insanların zamanlarının çoğunu kapalı alanlarda ve toplu olarak geçirmesinin önemli bir etken olduğunu söyledi. Bu durumun mikropların en sevdiği ortam olduğunu belirten Kıroğlu, "İnsanların kapalı alanlarda bulunmaları birbirlerinden enfeksiyon kapmasına neden oluyor. Kışın evi mümkün olduğu kadar havalandırmak ve dışarıdaki hayatımıza devam etmek gerekir" diye konuştu.

HAREKETSİZ KALMAYIN
Hareketsizliğin ve güneş ışınlarından mahrum kalmanın da önemli bir etken olduğunu kaydeden Kıroğlu, "Eve kapanmak fiziksel hareketi azaltıyor. Fiziksel hareketliliğin azalması başlı başına enfeksiyona yakalanma nedeni. Hareketsizlik bizi enfeksiyonlara karşı zayıf bırakır. Hareket vücudun direncini arttırıp, bağışıklık sistemini geliştirir. Güneşli havalarda mutlaka dışarı çıkıp yürümeliyiz, spor yapmalıyız" şeklinde konuştu.

BOL SU İÇİN
Gribe veya nezleye yakalanan bir kişinin kesinlikle antibiyotik kullanmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Kıroğlu, şu uyarıda bulundu; "Antibiyotiğin yararı değil zararı var. Antibiyotikler virüslere hiçbir etkisi olmayan ilaçlardır sadece boğazımızdaki bağırsağımızdaki yararlı bakterileri öldürüp virüslerin daha da zarar vermesine yol açabilirler. Yapılması gereken antibiyotik almak değil bol su içmek, dinlenmek ve C vitamin almak. Antibiyotik almanın hiçbir yararı olmayacaktır."
BİZE ULAŞIN