Başkan Akdoğan hayali gerçek yaptı

Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, “Birliğimize üye belediyelerin günlük 300 ton çöpünü enerjiye dönüştürerek 4 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak düzeye geliyoruz” dedi

Başkan Akdoğan hayali gerçek yaptı

Niğde Belediyesi'nin 2010 yılında kente kazandırdığı Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi'nde toplanan evsel atıklardan elektrik enerjisi üretimine başlandı. Bir hayali daha gerçek kıldıklarını belirten Niğde Düzenli Katı Atık Depolama İşletme Birliği (NİĞKAD-BİR) ve Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, "Burada üretilen elektrik enerjisinin yaklaşık 4 bin haneye yetebileceği tahmin ediliyor" dedi. Enerji üretimi tesislerinde incelemelerde bulunan Başkan Faruk Akdoğan, yetkililerden bilgi aldı. Kentin çöplerinin Efendibey Mahallesi'ndeki boş alanda biriktirildiğini anımsatan Başkan Akdoğan, Niğde'yi bu olumsuz tablodan kurtarmak için girişimde bulunduklarını ve 2010 yılında Niğde'ye Katı Atık Bertaraf Tesisi'ni kazandırdıklarını söyledi. Akdoğan, "Kötü bir görüntü ve koku yayıyordu. Önlem almak zorundaydık" diye konuştu.

4 BİN EVLİK ELEKTRİK
Günlük ortalama 300 ton evsel atık toplandığını kaydeden Başkan Akdoğan, "Çöpleri değerlendirmek için de buraya bir Enerji Üretim Tesisi'nin kurulmasını sağladık. Özel bir firma tesisi kurdu. Elektrik enerjisi üretimine başlandı. Yasal prosedürler yerine getirildikten sonra, enerji dağıtımına başlanacak. Burada üretilen elektrik enerjisinin yaklaşık 4 bin haneye yetebileceği tahmin ediliyor. Enerji Üretim Tesisi hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN