Adana Büyükşehir uçan kuşa borçlu

Başkan Hüseyin Sözlü, “Borç yiğidin kamçısıdır” düşüncesiyle hareket edince Büyükşehir Belediyesi her geçen gün borç batağına saplandı. Sözlü, 2 yılda JIKA kredisi hariç 353 milyon TL borçlandı

Adana Büyükşehir uçan kuşa borçlu

2015 yılında SGK, vergi ve cari borçlar hariç banka ve Hazineye 1 milyar 203 milyon lira borcu bulunan Adana Büyükşehir Belediyesi, borcunu azaltmak yerine arttırmaya devam ediyor. Adeta uçan kuşa borçlanan Başkan Hüseyin Sözlü, 2016 yılında meclisten yetki alarak borçların üzerine 127 milyon TL daha ilave etti. Başkan Sözlü, Temmuz ayında aldığı 27 milyon TL borçlanma yetkisiyle 2 yılda aldığı borç miktarını 353 milyon TL'ye yükseltti.

YATIRIMA DÖNMEDİ
Büyükşehir'in geçmişten günümüze gelen borçlarının olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı, borçlanmanın belediyenin kaynaklarını kullanmasını ve yatırıma dönüşmesini engellediğini vurguladı. Başkan Hüseyin Sözlü'nün göreve geldiği 2014 yılında 811 milyon TL borçlandığını anımsatan Ozan Gülaçtı, "Bu borçlanmanın bir lirası dahi yatırıma dönmedi. Nereye gittiği belli olmayan bir paraydı. Adana'ya yazık oluyor" dedi. Başkan Sözlü'nün yetki isterken borçlanmanın içeriğinin belli olmadığını ve muğlak ifadeler kullanıldığını belirten Gülaçtı, "Son istenen 81 milyon TL'lik borçlanmaya karşı çıktık. Çünkü nereye harcandığı belli olmayan bir proje üretilmişti. Üstelik 84 ay vade ile borçlanıyorlardı. Yani bu görev sürelerini çok aşıyordu. Bunun doğru olmadığını söyledik. Ancak her borçlanmada olduğu gibi bu kez de CHP ile MHP ortak tavır sergileyerek borçlanma yetkisini verdiler" diye konuştu.

KÖPRÜ BORÇLANMASI
Başkan Sözlü'nün 2015 yılında da borçlanma yetkisi istediğini kaydeden Gülaçtı, "110 milyon TL'lik borçlanma, halen bir çivi çakılmayan meşhur Devlet Bahçeli Köprüsü için ve hükümetimizin Adana'ya kazandırdığı dev yatırım olan şehir hastanesine için köprülü kavşak düzenlemesindeki gerekli kamulaştırma çalışmaları için istendi. Biz bu borçlanmaya bir yatırım ortaya konduğu ve Adana'nın hayrına olacağı için kabul oyu verdik" şeklinde konuştu. Başkan Sözlü'nün uzun vadeli borçlanmasından dolayı kendinden sonraki yönetimin de önünü kapattığını ifade eden Gülaçtı, şunları söyledi: Oysa Büyükşehir'in 1 miyar 400 milyon TL'lik bütçesi var. Bu parayı verimli, hakkaniyetli, başarılı bir şekilde kullanılsa bu rakamla önemli işler yapılabilirdi. Ancak paralar boş yere giderse, yapboz kaldırımlara, yüksek maliyetli ancak hiçbir işe yaramayan işlere harcanırsa tabi ki bütçeniz yetmez. Hizmet yapmak için borçlanmaya çalışırsınız ancak borçlanmalarla bile hizmet yapamazsınız."

"ÇARÇUR EDİLDİ"
Köprü için kullanılmayan paranın başka yere aktarılarak çarçur edildiğini savunan Gülaçtı, Başkan Sözlü'nün 2016 yılında köprü için bir kez daha borçlanma yetkisi aldığını söyledi. Son olarak Temmuz ayında 27 milyon TL'lik borçlanma yetkisi alındığını anlatan Gülaçtı, "Tüm bunların sonucunda 2014 Mart'ından bugüne kadar 353 milyon TL borçlanıldı. Bu paranın tamamın heba oldu, boşa gitti. Adana'ya hiçbir yatırıma dönüşemedi, bir çivi çakılmadı" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN