Karşılıksız çeke hapis cezası var

Karşılıksız kalan bir çekle ilgili suç nedeniyle, ön ödeme, uzlaşma ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin hükümlerin de uygulanamayacağı bildirildi

Karşılıksız çeke hapis cezası var

Ticaret Hukuku Uzmanı Mersin Barosu avukatlarından Murat Altındere, karşılıksız çekle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çeke olan güvenin artırılması ve karşılıksız çekin engellenmesi amacıyla Türk Ticaret Kanunu ile 5941 sayılı Çek Kanunu'nda önemli değişiklikler yapıldığını bildiren Avukat Murat Altındere şunları söyledi:

YAŞANAN SORUNLAR
Çekin karşılığının bulunmaması halinde önce adli para cezası, eğer bu aşamada ödeme gerçekleşmezse hapis cezası verilecek. Ekonomik suça ekonomik ceza gerekçesiyle 2012 yılında kaldırılan karşılıksız çeke hapis cezası, piyasalarda yaşanan sorunlar göz önüne alınarak geri getirildi. Bu defa yargılama icra mahkemelerinde yapılacağından, davalar çok hızlı sonuçlanacak. Çekini ödemeyen ya da ödeyemeyenler kısa zamanda hapse girmeye başlayacak.

DOĞRUDAN HAPİS CEZASI
Bunun doğal bir sonucu olarak, çek kullanımında gözle görülür bir azalma olacak. Çekle ilgili olarak 'karşılıksızdır' işlemi yapılmasına sebebiyet veren kişi hakkında, hamilin şikayeti üzerine, her bir çekle ilgili olarak, bin 500 güne kadar adli para cezası verilecek. Verilen cezaların ödenmemesi durumunda, doğrudan hapis cezasına çevrilecek. Ancak karşılıksız kalan çek bedelinin, temerrüt faizi ve ile birlikte tamamen ödenmesi halinde ya da şikâyetten vazgeçilmesi halinde dava düşecek. Karşılıksız kalan bir çekle ilgili suç nedeniyle, ön ödeme, uzlaşma ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin hükümler de uygulanmayacak.

BİZE ULAŞIN