1990’dan itibaren sanayi devrimi oldu

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, ülkemizde sanayileşmenin kolay gerçekleşmediğini, Gaziantep sanayisinin 1990’dan sonra büyük mesafe aldığını söyledi

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, Türkiye'nin önemli sanayi kentlerinden Gaziantep'teki sanayileşmenin 1990'dan sonra ivme kazandığına vurgu yaptı. Türkiye'de 1970'lerde fabrikaların kurulmaya başladığını, 1990 yılından sonra da Gaziantep'te sanayi oluşumunun gerçekleştiğini belirten Konukoğlu, bu süreçte bir nevi devrim yaşandığını ve Gaziantep'in bir sanayi kenti olmaya başladığını kaydetti.

GAZİANTEP SANAYİSİ ÇEŞİTLİ
Gaziantep organize sanayi bölgelerinde birçok sektörde üretim yapıldığına işaret eden Zeki Konukoğlu, "Gaziantep bir iki sektörle sınırlı bir sanayi değil. Bu da Gaziantep'in çok büyük bir zenginliğidir. Gıdadan tekstile, makineden ağır sanayiye aklınıza ne geliyorsa her bir sanayi kolundan örnekler görmek mümkün. Bu değişik yan sanayilerin oluşmasını sağlıyor ve Gaziantep'i pozitif anlamda daha farklı kılıyor" dedi.

ÇOK YOL KAT ETTİ
Türkiye'de her türlü kaynağın olduğunu, eksik olan tek şeyin motivasyon olduğunu vurgulayan Konukoğlu, "Altyapı mevcut. Okullarımız, hastanelerimiz, üniversitelerimiz, yüz binlerce çalışan kadrolarımız, oluşmuş bir sanayi anlayışı. Bu hiç kolay bir mesele değildir. Para birçok şeyi çözer ancak o kültürün oluşması ve zenginleşmesi bir süreçtir. Bu sihirli sopa ile bir anda yapılamaz. Gaziantep bu aşamaları geçti" diye konuştu.

GÖNLÜ ZENGİN
Bu arada Capital'in Türkiye'nin en gönlü zengin iş adamları araştırmasına ilk kez katılan Zeki Konukoğlu 'En Çok Bağış Yapan İş İnsanları' listesine altıncı sıradan girdi. SANKO Holding'in, bu yıl ilk kez verilerini paylaşarak gönlü zenginler araştırmasına dahil olduğuna dikkat çekildi. İlk kez listeye giren Konukoğlu, eğitimden sağlığa pek çok alana kaynak ayırdıklarını belirtirken, "Daha fazla imkan olsaydı bunu ülkedeki motivasyon eksiğini gidermede kullanırdım" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN