Gaziantep “Cazibe Merkezi” sayılmalı

GSO Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep’in “Cazibe Merkezi” ilan edilmesinin sanayicileri teşvik ederek Orta Vadeli Program hedeflerini aşmada büyük katkı sağlayacağını söyledi

Gaziantep “Cazibe Merkezi” sayılmalı
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Gaziantep'in "Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Programı" kapsamında "Cazibe Merkezi" olarak değerlendirilmesi gerektiğini, bunun Orta Vadeli Program hedeflerinin aşılması için çok önemli olduğunu söyledi. Ekonomik anlamda güçlü olan ülkelerin dünya siyasetine yön verdiğine dikkat çeken GSO Başkanı Konukoğlu şöyle dedi:

ÜRETİM REFORM PAKETİ
"Bu nedenle çok kutuplu uluslararası ortamda Türkiye'nin de yerini sağlamlaştırması ve istikrarlı büyümeyi hedeflemesi gerekiyor. Avrupa'da büyüme durmuş vaziyetteyken, Türkiye'nin 27 çeyrektir kesintisiz büyümesini sürdürmesi ve bu yılın ilk yarısında yüzde 3,9 büyümesi önemli. Ancak ülkemizin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefine ulaşabilmesi için yapısal reformlara devam ederek, yüzde 6-7 büyümeyi elde etmeliyiz. Bunu gerçekleştirmenin yolu ise üretime yönelmekten, ihracatın katkısını artırmaktan geçiyor. 'Üretim Reform Paketi' bir an önce hayata geçirilmeli, mevcut çalışan tesislere de bu paket kapsamında destekler verilmelidir." Türkiye'nin büyümesini ve güçlenmesini sağlayacak lokomotif şehirlerden birisinin de Gaziantep olduğunu vurgulayan Konukoğlu, "Güçlü ekonominin güçlü sanayi ile mümkün olabileceğine inanan işadamlarımız, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'ni (OSB) bugün Türkiye'nin en büyüğü konumuna ulaştırmıştır. 5 ayrı bölgeden oluşan Gaziantep OSB'de şu an 930 fabrika faaliyet gösterirken, yeni fabrikaların inşaatları sürmektedir" diye konuştu.

İHRACATTA BEŞİNCİ
Gaziantep'in aynı zamanda yaptığı yatırımlarla bir çekim merkezi haline geldiğini kaydeden Konukoğlu, "Yoğun göç alması ve binlerce Suriyeliye ev sahipliği yapmasına rağmen önemli istihdam olanakları sunmaktadır. Ağustos 2016 tarihi itibariyle 265 bin 628 kişiyi sigortalı istihdam etmektedir. Küresel piyasalardaki zorlu koşullardan yılmayan ihracatçılarımız, Eylül ayında en fazla ihracat yapan ilk 10 il içerisinde yine Ankara'nın önünde yer alarak beşincilik sıralamasını korumuştur. Bu yılın ilk dokuz ayında ihracatını 4 milyar 567 milyon 964 bin seviyesinde gerçekleştirmeyi başarmıştır" şeklinde konuştu.

ADİL KONUKOĞLU: TEŞVİK MOTİVE EDER
Gaziantep'in en küçük bir desteği bile daha büyük başarılar şekline dönüştürebilecek çalışma azmine, girişimci insana ve dinamizme sahip olduğuna dikkat çeken Konukoğlu, "Teşvikler verilmesi iş dünyamız için motive edici bir unsur olacaktır. Dolayısıyla tahminlerin üzerinde büyüme performansı gösterilerek, 2017-2019 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program'da öngörülen hedeflerin aşılmasına büyük katkı sağlanacağına inanıyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN