Gergin toplantıda Akkuyu’ya onay

Gergin toplantıda Akkuyu’ya onay

Akkuyu Santrali’nin de içinde yer aldığı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Meclis’ten geçti. Toplantıya CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı ile Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın tartışması damgayı vurdu

  • Güney
  • Salı 12.10.2016

Türkiye'nin ilk nükleer santrali olma özelliği taşıyan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin de içinde yer aldığı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın karşılıklı söz düellosu toplantıya damga vurdu.

İLK FİTİL ATEŞLENDİ
Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen toplantıda Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne karşı çıkarak, bölgenin yeşil alan olarak kalmasını isteyen Mersin Çevre ve Doğa Derneği üyelerinin salona girmek istemesi gerginliğin fitilini ateşledi. Salona alınmayan dernek üyeleri taşkınlık yapınca CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı araya girdi ve dernek üyeleri salona alınınca sorun çözüldü. Toplantıdaki gerginlik, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin de yer aldığı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'nın görüşülmesi sırasında doruğa çıktı. AK Parti ve MHP grubunun planı kabul edeceklerini beyan etmesi, CHP ile HDP'nin ise buna karşı çıkmaları gruplar arasındaki ipleri iyice gerdi. Bu sırada Atıcı'nın da bulunduğu nükleer karşıtlarının slogan atması üzerine uyarı geldi.

'HAKKINIZ YOK'
CHP'li vekilin tavrını eleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Bu yasaların çıkmasına Meclis'te engel olacaktınız. Kendi üzerinizdeki topu başkasının üzerine atmayın. Sizin burada konuşma, meclisin düzenini bozma hakkınız yok. TBMM'de sessiz kalıp hiçbir etkiniz olmayacak, sonra gelip burada meclis üyelerini baskı altına almaya çalışacaksınız. Olmaz bu" dedi.

BİZE ULAŞIN