Adana’nın yolları vurgun yeri oldu

Adana’da 9 ayrı noktada yol bakım ve onarım işi bir firmaya 36 milyon 550 bin liraya ihale edildi. İhaleyi alan firma işi bitirmeden parasını aldı, yaptığı yollar ise kısa zamanda döküldü

Adana’nın yolları vurgun yeri oldu

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Ceyhan, İmamoğlu, Karataş, Yumurtalık, Sarıçam, Çukurova, Seyhan, Yüreğir, Karaisalı ve Pozantı ilçelerinde bulunan muhtelif yol güzergahlarında alt temel ve temel yapılması, emülsiyonla iki tabaka sathi kaplama ve sanat yapıları yapılması işini ihaleye çıkardı. 36 milyon 550 bin lira teklif veren Abdülhamit Hamidi'nin sahibi olduğu TÜSAN Yapı Sanayi A.Ş. ihaleyi kazandı. Firma çalışmalara başladı. Mart 2016'da bitirilmesi gereken iş 7 ay geçmesine rağmen tamamlanamadı. Yapılan yollar ise birkaç ay içinde köstebek yuvasına döndü. Hak edişlerini yapan firma belediyeden parasını aldı.

KAMU ZARARI OLUŞTU
İş teslimi gerçekleştirilmeden, yapılan yolların tamamına yakınının bozulması gözlerden kaçmadı. Sathi kaplama yapılan yollarda yüzde 80 oranında bozulmalar olduğu, yolların delik deşik hale geldiği fotoğraflarla belgelendi. İşin ilginç yanı, bozulan bu yolların tamamının hak edişinin yapılmış ve parasının ödenmiş olmasıydı. Sathi kaplama işide sıcak karışım asfalt olmamasına rağmen tonu 140 TL gibi yüksek bir rakamdan yeni birim fiyat oluşturularak kamunun zarara uğratıldığı iddia edildi.

KONTROLÖRLER NE YAPAR?
Yapılan sathi kaplamalarda MC-30 astar ve AC-160/220 tip bitüm kullanılması gerekirken, TÜSAN A.Ş.'nin bunları bazı yerlerde hiç kullanmadığı veya yok denecek kadar az kullanıldığı öne sürüldü. Tüm bu gelişmeler olurken, 36,5 milyonluk ihaleyi alan firmanın yaptığı işlerin doğru olup olmadığının ise Büyükşehir Belediyesi kontrolörlerince denetlenmediği ortaya çıktı. İşin bitmemesine ve yapılan yollarınbozulmasına rağmen Büyükşehir'in hak edişleri neye dayanarak ödediği, gecikmeden dolayı yasal hakkını kullanarak cezai işleme neden başvurmadığı merak ediliyor. Temeli MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye attırılan Devlet Bahçeli Köprüsü'nün yapım işini de TÜSAN Yapı Sanayi A.Ş.'nin almış olması da ilginç bir tesadüf olarak yorumlandı. Eski Yol İşleri Müdürü olan ve halen Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı olarak görev yapan Yusuf Özsırkıntı'nın İl Özel İdaresi'nde çalıştığı dönemde TÜSAN A.Ş. firmasının birçok iş yaptığı ve şirket sahibi Abdullah Hamidi ile çok samimi oldukları da ortaya atılan iddialar arasında.

BİZE ULAŞIN