Güneydoğu bulguru dünyaya tanıtılıyor

Ülkemizin önemli tüketim maddelerinden bulgur dünya mutfağına girdi. Yapılan tanıtım çalışmalarıyla bulgur, Ortadoğu’dan sonra Avrupa, Asya ve Afrika’ya da ihraç ediliyor

Güneydoğu bulguru dünyaya tanıtılıyor

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohum ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, ülkemizin önemli bir gıda kaynağı ve stratejik ürünü olan bulguru dünya genelinde tanıtmaya çalıştıklarını söyledi. Altunkaya, bulgurun sadece Türkiye'de tüketilen bir ürün olmaktan çıkarılması için farklı ülkelerdeki gıda fuarlarında yoğun bir tanıtım faaliyetine başladıklarını kaydetti.

113 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR
Makarna, Bulgur ve Bakliyat Tanıtım Grubu ile birlikte Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenecek olan SIAL Paris 2016 Fuarı'na katılacaklarını açıklayan Altunkaya, bu tür tanıtımların büyük önem taşıdığını ifade etti. Altunkaya, "SIAL Paris yaklaşık 200 ülkeden 150 bin civarında katılımcıyı ağırlamaktadır. Katılımcıların yüzde 60'tan fazlası uluslararası katılımcıdır. Türkiye, SIAL Paris'te en fazla ürün sergileyen ülkeler arasında üçüncü sıradadır" dedi. Etkin tanıtım çalışmaları ve üreticilerin özverili çalışmalarının sonuç vermeye başladığını ve farklı kıtalarda 113 ülkeye bulgur sattıklarını belirten Altunkaya, Vali Ali Yerlikaya ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in de önemli destekleri olduğunu söyledi. Altunkaya, "Geleneksel Anadolu tahılı bulgur artık başka ülkelerce de tüketiliyor. Bu da bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor. Dünden bugüne yapılan tanıtım çalışmaları amacına ulaştı" diye konuştu. Altunkaya, yılın ilk 9 ayında 71 milyon 901 bin dolarlık ihracat yaptıklarını hatırlatarak, en çok bulgur ihracatının Irak'a yapıldığını ifade etti. Irak'ı 18 milyon 900 bin dolarla Suriye'nin izlediğini anlatan Altunkaya, en çok bulgur ihracatı yapılan 3'üncü ülkenin 7 milyon 629 bin dolarla Lübnan olduğunu belitti. Altunkaya, Avrupa, Orta Asya ve Afrika ülkelerinin bulgur ihracatının da artışa geçtiğini aktardı.

BİZE ULAŞIN