Molotof atan çocukları Yargıtay hapisten kurtardı

Adana’da molotof kokteyli atarak polisleri yakmaya çalıştığı ileri sürülen İsmail G.’nin 14 yıl 4 ay, Şahin B.’nin ise 10 yıl 10 ay hapis cezası Yargıtay tarafından fazla bulundu

Molotof atan çocukları Yargıtay hapisten kurtardı
Adana'da 2011 yılında polis memurları Mustafa Y. ile M. Erol Ö.'ye silahtan sayılan molotof kokteyli attığı ileri sürülen 15 yaşındaki Şahin B. ile tutuksuz 14 yaşındaki İsmail G. "Polisi görevi nedeniyle yakmak suretiyle öldürmeye teşebbüs" suçundan 14 yıl ve 10 yıl hapse mahkum olmuştu. Yargıtay, suçun unsurları oluşmadığı için kararı bozunca, çocuklar cezaevine girmekten kurtuldu. "Kamu görevlisine görevi yaptırmamak için direnme" suçundan hüküm kuran mahkeme, Şahin B.'yi 1 yıl 10 ay, İsmail Güler'i ise 2 yıl 6 ay hapisle cezalandırdı. Cezalarla ilgili de hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve erteleme kararı verildi.

'YAKMAK İSTEDİLER'
30 Eylül 2011'de müşteki polislerin devriye görevi yaptığı sırada Şahin B. ile İsmail G. başka çocuklarla, Şakirpaşa İlköğretim Okulu öğrencilerini rahatsız ettikleri gerekçesiyle uyarılarak uzaklaştırıldı. Şüphelilerden Şahin B., tekrar gelerek "Polis Mustafa, daha önce molotof atıp seni yaraladım. Bu sefer de molotof atıp seni ortadan kaldıracağım" diyerek kaçtı. 10-15 dakika sonra İsmail G.'nin de aralarında bulunduğu grupla geri dönen Şahin B., molotof kokteyllerini polislere doğru attı. Polislere isabet etmeyen şişeler, yere düşüp yanmaya başladı.

KARAR TEMYİZ EDİLDİ
Molotofu silahtan sayan Cumhuriyet savcısı, gözaltına alınıp, 18 Kasım 2011'de tutuklanan Şahin B. ile tutuksuz İsmail G. hakkında "Kasten (yakmak suretiyle) adam öldürmeye teşebbüs" suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapis istemiyle Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açtı. Suça sürüklenen çocuklar iddiaları kabul etmedi. Mahkeme, 2014 yılındaki kararında Şahin B.'yi 10 yıl 10 ay, İsmail G.'yi ise, 14 yıl 4 ay hapse mahkum etti. Çocukların avukatı "Öldürmeye teşebbüs" suçunun unsurlarının oluşmadığını ileri sürerek kararı temyiz etti. Dosyayı inceleyen Yargıtay 1. Ceza Dairesi, suça sürüklenen çocukların eylemlerinin kamu görevlisini yakarak kasten öldürmeye teşebbüs suçunun unsurlarını taşımadığını, zincirleme saldırıda kullanılmaya elverişli aletle görevi yaptırmamak için direnme suçunu oluşturduğunu belirterek kararı bozdu.

BİZE ULAŞIN