Yurt dışında ‘Made in Turkey’e güven tam

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve Mamulleri İhracatçıları Birliği, bu yılın 9 ayında ihracatlarını yüzde 35,7 artırarak 153 milyon dolarlık ürün satışı yaptı

Yurt dışında ‘Made in Turkey’e güven tam

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, yılın 9 aylık diliminde 153 milyon dolarlık kuru meyve ihracatı yaptıklarını söyledi. Yurt dışında Türk ürünlerine güveninin tam olduğunu, bu güvene layık olmak için dünyaya kaliteli ürün ihracatı yaptıklarını anlatan Çıkmaz, "Artık insanlar Made in Turkey yazısına dikkat ediyor, arıyor" dedi. Geçen yılın Ocak-Eylül döneminde 133 milyon 94 bin dolarlık kuru meyve ve mamulleri ihracatı yaptıklarını hatırlatan Çıkmaz, bu yılın aynı döneminde ihracatın yüzde 35,7 artarak, 153 milyon 20 bin dolara ulaştığını kaydetti. Çıkmaz, bu artışın kuru meyve ve mamulleri ihracatçısına moral verdiğini, yılsonu hedefleri için çalıştıklarını kaydetti.

AVRUPA ZİRVEDE
Çıkmaz, 30 farklı ülkeye kuru meyve ve mamulleri sattıklarını belirterek, ihracatta ilk 4 noktanın Avrupa ülkeleri olduğunu vurguladı. Buna göre en fazla ihracat 22 milyon 489 bin dolarla İtalya'ya yapılıyor. İtalya'yı 17 milyon 414 bin dolarla Almanya izliyor. En çok ihracat yapılan üçüncü ülke ise İngiltere. En çok ihracat yapılan ürünün ise 40 milyon 502 bin dolarla Antep fıstığı olduğunu anlatan Çıkmaz, bu ürünü 5 milyon 257 bin dolarla çam fıstığının takip ettiğini sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN