Değiş tokuşta rant kokusu geliyor

Yumurtalık’ta toplulaştırma işinde istediğini elde edemeyen firmaların takas yöntemiyle vurgun yaptığı ortaya çıktı. Metrekaresi 2 TL’den alınan araziler bin 500 liraya satılacak

Değiş tokuşta rant kokusu geliyor

Adana'nın Yumurtalık ilçesi rant söylentileriyle çalkalanıyor. Belediyenin icralık arazilerinde büyük gelir eden Ankara firması Proland Grup'un yan şirketleri aracılığıyla takas vurgununa devam ettiği bildirildi. Firmanın tarla vasıflı yüzlerce dönüm araziyi hazineye ait değerli arazilerle takas etmeye çalıştığı da belirtildi. Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filik'in kardeşi Cavit Arabacı Filik'in bu firmayla birlikte hareket ettiği ortaya atılan iddialar arasında.

18 ARAZİ BİR ŞİRKETE
Yumurtalık'taki ilk rant iddialarını SABAH Güney, 11 Mayıs 2016 günü "Kamu arazilerini 3 kuruşa satıyor" başlığıyla manşetine taşımıştı. Büyük ses getiren habere göre, 1 milyon 500 bin TL'lik borcundan dolayı icralık olan Yumurtalık Belediyesi, çok sayıdaki taşınmazı satışa çıkardı. Ancak bu taşınmazların değerlerinin çok altında satıldığı öne sürülürken, taşınmazlardan 18'inin icra yoluyla Ankara merkezli Prolant Mühendislik tarafından satın alınması dikkati çekti. Küçük Yumurtalık Mahallesi'nde 505 bin 870 TL değerindeki 37 dönümlük nar bahçesini 255 bin TL'ye alan Prolant Mühendislik, Gölovası Mahallesi'nde bulunan toplam 9 dönümlük 17 taşınmaza da 261 bin 500 TL ödeyerek sahip oldu. Yumurtalık ve Ceyhan'daki emlakçılar, bu arsaların değerinin 3 milyon TL civarında olduğunu söyledi. Yumurtalık'a özel bir önem veren firmanın diğer şirketi Bilgesu Mühendislik aracılığıyla da büyük miktarlarda arazi aldığı ortaya çıktı.

TAKAS RANTI
Porlant firmasının yan şirketi Bilgesu Mühendislik aracılığıyla 2011-2013 yılları arasında sadece Haylazlı, Yumurtalık, Deveciuşağı ve Ayvalık köylerinden toplam 478 bin 142 metrekarelik tarla vasıflı 86 adet arazi aldığı biliniyor. İddialara göre, Kaldırım ve Tahiriye köylerinden alınan kumsal ve kıraç vasıflı değeri düşük arazilerin Yumurtalık'ın merkez Akyuva ve Akdeniz mahallelerindeki imara uygun ve sahil şeridindeki hazine arazileriyle takas edilmeye çalışılıyor.

BÜYÜK KAZANÇ
Takas işlemlerinin yapılması için gerekli prosedürler tamamlandı. Yumurtalık Mal Müdürlüğü'nün başvurusuyla, satış veya takas işlemlerini yapılması için Yumurtalık Ziraat Odası'ndan olur alındı ve metrekare birim fiyatı 1.98 TL olarak belirlendi. İddialar göre; dönümüne bin 980 TL değer biçilen araziler dönümü 100-150 bin TL değerindeki arsalarla takas edilecek. Bölgenin imara açılmasıyla birlikte bu rakam 350 bin TL'ye kadar çıkacak. Hazine arazilerinin bu yöntemle yağmalandığını düşünen vatandaşlar, yaşanan olaylara tepki gösterdi.

BİZE ULAŞIN