Kürtaj davasında 8 sanığa ceza yağdı

Özel sağlık kuruluşunda gebeliği 10 haftanın üzerindeki kadınlara kürtaj yapt��kları iddiasıyla yargılanan 18 sanıktan 8’i bir yıl 8’er ay hapis cezasına çarptırıldı. 10’u beraat etti

Kürtaj davasında 8 sanığa ceza yağdı

Adana'da özel sağlık kuruluşunda gebeliği 10 haftanın üzerindeki kadınlara kürtaj yaptıkları iddiasıyla yargılanan 4'ü doktor, 18 tutuksuz sanığın yargılaması sona erdi. Sanıklardan 8'i, birer yıl 8'er ay hapis cezasına çarptırılırken,10'u ise beraat etti. 3 sanığın cezaları ertelenirken, diğerleri hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

DAVA AÇILDI
Polisin ortaya çıkardığı olayda, yaşı 18'den küçük ve 25 haftalık hamile A.E.'ye 9 bin TL. karşılığında, 12 haftalık gebe E.E.'ye ise bin 200 lira karşılığında kürtaj yapıldığı, paranın bir kısmının peşin alındığı, kalanına senet imzalatıldığı belirlenmişti. Kürtajla alınan ceninlerin hastane görevlilerince tıbbi atık olarak çöpe atıldığı ortaya çıkmıştı. Tutuksuz sanıklar hakkında dava açıldı. Adana 12. Asliye Ceza Mahkemesinde yapılan yargılama sona erdi. Hâkim, doktorlar Cengiz C. ve Hasan İ. ile Necati B. ile olmaya adı karışan Veli T., Adem T., Gönül G., Ayhan K. ile Zarife E.'yi, gebeliği 10 haftanın üzerindeki kadınlara kürtaj yaptıkları gerekçesiyle 2'şer yıl hapse mahkum etti. Sanıkların cezaları, duruşmalardaki iyi halleri dikkate alınarak bir yıl 8 aya düşürüldü.

10 KİŞİYE BERAAT
Cengiz C, Adem T. ve Ayhan K.'nın cezaları 2 yıl ertelendi, diğer sanıklar hakkında ise hükmün açıklanması geri bırakıldı. Özel hastane sahipleri Zeki K. ve Bülent K. ile Eda E., Tilbe M., Evrem K., Gül Derya M., Leyla İ., Nazlı K.S., yaşları 18'den küçük A.E. ile N.T. ise haklarında kesin ve inandırıcı delil bulunamadığından beraat etti.

BİZE ULAŞIN