THY Kargo’nun hedefi devler ligine girmek

Hava kargoda son 6 yılda yüzde 260 büyüyen Türk Hava Yolları (THY) Kargo, gelecek yıl devler ligi olarak adlandırılan dünyanın kargo taşıyan ilk 10 firması arasına girmeyi hedefliyor

THY Kargo’nun hedefi devler ligine girmek

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) ve THY işbirliğinde düzenlenen THY Kargo Bilgilendirme Toplantısında yaptıkları hizmetler hakkında bilgi veren THY Kargo Adana Bölge Müdürü Muhammed Kadri Günay, "Siz ne tür bir operasyon yapmak istiyorsanız biz size kanunlar çerçevesinde her türlü esnek operasyonu, çözümleri sunabiliriz. Üstelik bunu en uygun fiyatla en kaliteli olarak gerçekleştiririz" dedi.

TEK SEFERDE 110 TON
THY olarak 323 yolcu ve 11 de kargo uçağı olmak üzere 334 adet uçak filosuna sahip olduklarını belirten Muhammed Kadri Günay, "115 ülkede 289 havalimanına direk uçuş yapıyoruz. 58 noktaya kargo seferleri düzenliyoruz. Tek seferde 110 ton taşıma kapasitesine sahibiz" diye konuştu. Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu şirketi olduklarını vurgulayan Günay, üst üste Avrupa'nın en iyi havayolu şirketi olduklarını dile getirdi.

71 BİN METREKARE DEPO
Kargo hizmetinde 6 yılda yüzde 260 büyüdüklerini bildiren Günay, gelecek yıl dünyanın kargo taşıyan ilk 10 firması arasına girmek istediklerini söyledi. Bunun için İstanbul'da yeni bir kargo deposu yaptırdıklarını belirten Günay, "Devler ligine girebilmemiz için güçlü bir altyapımız olmalı. Bu nedenle 71 bin metrekare alan üzerinde bir depo yapıyoruz. 43 bin metrekaresi kapalı olan bu deponun 3 bin metrekaresinde 39 özel kargo deposu bulunacak. Depomuzda soğuk hava depoları, değerli kargo odaları, canlı hayvan odaları bulunacak" diye konuştu. Adana Bölge Müdürlüğü'nde ise yılda 22 bin 880 ton civarında kargo kapasiteleri bulunduğunu açıklayan Muhammed Kadri Günay, 55 kişilik bir personel gücüne sahip olduklarını söyledi. Günay, Adana'dan İstanbul'a haftalık TIR seferleri yaptıklarını da belirterek, "Uçak seferlerinde 3'er ton, truck seferlerinde 20 ton olmak üzere ortalama haftalık 440, yıllık 22 bin 880 tonluk kargo kapasitesine sahibiz. İstanbul'da Boeing 747'de 310, diğer kargo uçaklarında 240, geniş gövdeli uçaklarda 160 santimetre yüksekliğe kadar yükleme yapıyoruz" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN