Denizi olmayan kent dünyaya balık satıyor

Su kaynakları bakımından Türkiye ve dünyada önemli bir yere sahip Kahramanmaraş’ın barajlarında yetişen balık ve balık ürünleri dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor

Denizi olmayan kent dünyaya balık satıyor
Denize kıyısı olmamasına rağmen kilometreye düşen su kaynakları bakımından Türkiye ve dünyada önemli bir yere sahip olan Kahramanmaraş'ın barajlarında yetişen balıklar 15 ülkeye ihraç ediliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, Kahramanmaraş'ın su ürünleri bakımından denizi olmamasına rağmen balık ihracatında önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, "Yılın ilk 9 ayında yapılan balık ihracatı 2 bin tonu buldu. Ayrıca 41 ton havyar ihracatı yapıldı" dedi.

ÖNEMLİ SU HAVZASI
Mezopotamya ve Anadolu kültür havzalarının önemli buluşma noktalarından biri olan Kahramanmaraş, akarsuları, göletleri, barajları ve suyla iç içe yaşamıyla 'sular şehri' olarak nitelendiriliyor. Kilometreye düşen su kaynakları bakımından hem Türkiye hem de dünyada önemli bir yeri bulunan Kahramanmaraş, ülkenin en önemli su havzalarından Ceyhan Nehri'nin Akdeniz'deki yolculuğuna da ev sahipliği yapıyor.

ALABALIK YETİŞTİRİLİYOR
Su kaynaklarında yetişen tonlarca sertifikalı balık, kentin ihracat kalemleri arasında yer alıyor. Kahramanmaraşlı üreticiler, hem üretimi hem de ihracat rakamlarını artırmak için çabalıyor. Barajlara kurulan tesislerde yetiştirilen alabalıklar Romanya, Polonya, Almanya, Suudi Arabistan, Kuveyt, Lübnan, Katar, Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Çin, ABD, Irak ve İran olmak üzere 15 ülkeye ihraç ediliyor.

35 MİLYON LİRALIK İHRACAT
Kahramanmaraş Su Ürünleri Üreticileri ve Yetiştiricileri Birlik Başkanı Mehmet Aras, denizi olmayan bir kentten önemli oranda balık ve yan ürünlerinin ihracatını yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Aras, "Kahramanmaraş, balık üretimini yıllardır yapan önemli iller arasında yer alıyor. Yan ürünlerle Kahramanmaraş'ta 5 bin ton civarında balık ihracatı gerçekleştiriliyor. İlimizin yaptığı ihracat rakamlarına bakıldığında 2015 yılında 35 milyon lirayı buldu. 2016 yılının ilk 9 ayında 30 milyon lirayı geçmiş durumdadır" diye konuştu.

41 TON HAVYAR ÜRETİLDİ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, baraj göletine kurulan alabalık üretim tesislerinde yetiştirilen balıkların 15 ülkeye ihraç edildiğini dile getirerek şunları kaydetti: Geçen yıl 2 bin 500 ton balık ihracatı yaparken, bu rakam 2016'nın ilk 9 ayında 2 bin tona ulaştı. Bu sadece ilimizden yaptığımız rakamlar. Sadece balık değil havyar ve yavru balık ihracatı da gerçekleştiriyoruz. 2016 yılında 41 ton civarında havyar ihracatı yapıldı.
BİZE ULAŞIN