Bir babanın iki büyük acısı

Gözleri önünde iki çocuğu da eriyen baba birini sırtında taşıyor, diğeri jeneratörle yaşama tutunuyor. Abdürrezzak Karadağ’ın, çocukları için tek umudu olan kök ücre nakli için 120 bin TL gerekiyor

Bir babanın iki büyük acısı
Gaziantep'te yaşayan abdürrezzak karadağ'ın kas erimesi bulunan iki çocuğu gözleri önünde her geçen gün eriyor. Karadağ, hastalığından dolayı yürüyemeyen büyük oğlunu sırtında taşırken, sürekli makineye bağlı olan küçük oğlu ise elektrikler kesildiğinde jeneratörle yaşama tutunuyor. Tedavi için gereken paranın 120 bin lira olduğunu söyleyen baba Abdürrezzak Karadağ, "Tek isteğim çocukların tedavi masraflarının karşılanması" dedi.

JENERATÖRE BAĞLI
Şahinbey ilçesine bağlı Ulaş Mahallesi 46. Sokak'ta yaşan Abdürrezzak Karadağ'ın Halil (23) ve Yakup (20), yaklaşık 16 yıldır kas erimesi rahatsızlığı ile mücadele ediyor. Her geçen gün kasları eriyerek elleri ve ayakları tutmayan Karadağ kardeşler, ihtiyaçlarını bile babalarının yardımıyla karşılıyor. Solunum cihazına bağlı yaşayan Yakup, elektrik kesildiğinde makinesinin jeneratöre bağlanması ile nefes alıp verebiliyor. Kolları ve ayakları tutmayan Halil ise gününü televizyon seyrederek geçiriyor. Halil, tuvalete bile babasının sırtında gidebiliyor. Yakup, kök hücre nakli ile hastalığın tedavi edilebileceğini ama ailesinin ekonomik durumu yeterli olmadığı için tedavi edilemediğini söyledi. Hayırseverlere seslenen Yakup Karadağ, iyileşmesi halinde yeniden yürüyerek sevdiği kızla evlenmek istediğini söyledi. Sevdiği kızım ismini vermek istemeyen Yakup, "Bir an önce sağlığıma kavuşmak, yürümek, hareket etmek istiyorum. Hayalim evlenmek. Şimdi sevdiğim bir kız var, ayağa kalkınca onu isteyeceğim. Onunla evlenmek istiyorum" dedi.

NAMAZ KILMA HAYALİ
Halil Karadağ ise, hayalinin hacca ve umreye gitmek olduğunu söyledi. Namaz kılmayı çok arzuladığını belirten Halil, "Ben de herkes gibi camiye gidip gelebilmeyi, namazımı kılmayı istiyorum. Bir de nasip olursa hacca ve umreye gitmek istiyorum. Ancak bunlar tedavi olabilirsek gerçekleşebilecek hayaller" diye konuştu. Çocukları için devletin bakım parası verdiğini belirten baba Abdürrazzak Karadağ, kendisinin de çalıştığını ve yıllardır hastane kapılarında çocuklarını tedavi ettirmek için uğraştığını kaydetti.

120 BİN LİRA GEREKİYOR
İki çocuğu için tek umudun kök hücre nakli olduğunu anlatan baba Karadağ, "Bunu Sağlık Bakanlığı hastanelerinde yapamıyoruz. Ancak özel hastanelerde gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bunun için de kök hücre nakli 4 seferde gerçekleşiyor. Her seans için 10 bin TL para istiyorlar. İki çocuğum için toplamda 80 bin TL ameliyat parası, artı bir de tedavi masrafları gerekiyor. Bu rakam 120 bin TL'yi buluyor. Benim de bu parayı karşılamam mümkün değil. Devletimizin bize sahip çıkmasını istiyoruz. Hayırseverlerden de tek beklentim, nakil ve tedavi masraflarının ödenmesidir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN