Elma festivaliyle yaşam renklendi

‘Meyvenin âlâsı, Göksun’un elması’ temasıyla 5. Geleneksel Elma Festivali düzenlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Erkoç üreticilere soğuk hava deposu müjdesi verdi

Elma festivaliyle yaşam renklendi

Kahramanmaraş'ta yetiştirilen Göksun elması için "Meyvenin âlâsı, Göksun'un elması" temasıyla 5. Geleneksel Elma Festivali düzenlendi. Göksun İş Merkezi'nin otopark alanında düzenlenen festival Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımının gösterisi ile başladı. Vali Vahdettin Özkan, gıda üretiminin tek başına yeterli olmadığını, gıdanın sağlıklı ve güvenilir olmasına özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Bu kapsamda bitkisel ve hayvansal üretimi yaygınlaştıracaklarını dile getiren Vali Özkan, "Özellikle öteden beri ilimizin temel geçim kaynaklarından elmanın üretilmesi, yaygınlaştırılması, kalitesinin, farkındalığının ve rekabet gücünün arttırılması yönündeki çalışmaları takdirle karşılıyoruz. Göksun elmamızın geliştirilmesi ve uluslararası pazarda da buna yönelik farkındalığın oluşturulması, bu festivalin önemli çıktılarından birisi olacaktır" dedi.

SOĞUK HAVA DEPOSU
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç da Göksun'un yüz yıllardan bu yana elmanın ana vatanı olduğuna dikkati çekerek, "Göksun'da geçmişten bu yana elma üretilir. Serbest piyasadaki elma fiyatlarındaki hareketlenmelerde zaman zaman sıkıntılar olmakta. Böyle anlarda Göksunlu üreticimizin elmayı gerçek fiyatına satabilmesi için depolaması gerekiyor. Biz de Büyükşehir olarak DOĞAKA ile beraber bir soğuk hava deposu yapıyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN