Kapısı, penceresi olmayan evde yaşam mücadelesi

Hatay’da kapı penceresi olmayan bir inşaatta 3 çocuğuyla yaşam mücadelesi veren Armağan Yıldız, çocuklarını okutmak için kısıtlı imkanlarla onlara hem annelik hem babalık yapıyor

Kapısı, penceresi olmayan evde yaşam mücadelesi
Hatay'da sıvası, kapısı, penceresi olmayan bir inşaatta kalan Yıldız ailesi, tuvaleti ve banyosu bulunmayan evde hayata tutunmaya çalışıyor. Çocuklarının okuyup kendilerini kurtarabilmeleri için mücadele eden 43 yaşındaki Armağan Yıldız, günübirlik işlerde çalışarak üç çocuğuna babalık da yapmaya çalışıyor. Yazın idare eden Yıldız ailesi, havalar soğudukça kara kara ne yapacaklarını düşünüyor.

KOCASI BIRAKIP GİTTİ
Armağan Yıldız, 2006 yılında eşinin Suudi Arabistan'a çalışmaya gittiğini, o günden bu yana da kendilerine hiçbir desteğinin bulunmadığını, arayıp sormadığını belirterek, "3 çocuğumla ortada kaldım. Bunun üzerine Samandağ'da Antakya'daki babamın tek odalı evine sığındım. Babam ve çocuklarımla hayata tutunmaya çalışıyordum ama evin çatısı çöktü ve artık yaşanmaz hale geldi" dedi. Çocuklarının iyi bir eğitim görmesi için elinden geleni yaptığı belirten Armağan Yıldız, "Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan aylık yaklaşık 400 lira maddi destek alıyoruz. İki çocuğum buraya uzak bir noktada okula gidiyor. Verilen destek ancak yol paralarına yetiyor" dedi. Hayallerinin büyük olduğunu söyleyen lise son sınıf öğrencisi Yağmur Yıldız da şunları söyledi:

"GURURLANDIRMAK İSTİYORUM"
"Kardeşlerim Mehmet Ali ve Sara ile burada birbirimize destek olmaya çalışıyoruz. Dershaneye gidemedim. Kendi çabalarımla üniversite sınavına hazırlanıyorum. Tek dileğim üniversiteyi kazanıp meslek sahibi olmak. Annemin kendini güçlü hissetmesini de istiyorum, çünkü o bize hem annelik hem babalık yapıyor. Annemin, 'Kızlarımı tek başıma okuttum' diyebilmesi ve bizimle gurur duyması için çabalıyorum."

'KIŞ YAKLAŞIYOR'
Babasının emekli maaşıyla sadece inşaatını yapabildiği, sıvası olmayan, pencere ve kapısı takılmayan, tuvalet ve banyosuz eve taşınmak zorunda kalan Yıldız, "Sıcak yaz günlerinde burada kalmak çok sorun olmuyordu, ama şimdi havalar soğumaya başladı. Çocuklarımla soğuk yerde kalıyoruz, her taraf açık. Bu şartlarda çocuklarımın ders çalıştığını görmek beni çok üzüyor. Tek isteğim çocuklarımın ders çalışabileceği, uyuyabileceği sıcak bir oda ama bunu yapabilecek gücümüz yok" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN