Yargıtay beraat kararını bozdu

Adana’da çıkan silahlı kavgada Edip Aksak’ın ölümüne neden olan 2 kişinin cezaları onandı. Yargıtay’ın beraat kararını bozduğu Hasan Botor 8 yıl 4 ay hapse mahkum edildi

Yargıtay beraat kararını bozdu
Adana'da trafik kazası yüzünden çıkan silahlı kavgada aracı ile yoldan geçmekte olan mümessil Edip Aksak'ın (35) ölümüne neden olduğu mermi çekirdeğinden belli olan tutuklu sanıklardan Şehmus Akay'ın 26 yıl, arkadaşı Hüseyin Botor'un (31) "Öldürmeye teşebbüs ve ruhsatsız silah" suçundan 6 yıl 5 ay hapis cezası onandı. Yargıtay'ın beraat kararını bozduğu Hasan Botor (31) ise yeniden yapılan yargılama sonucunda "öldürmeye azmettirme" suçundan 8 yıl 4 ay hapse mahkum edildi. Olay, 22 Şubat 2013 günü Kıbrıs Caddesi üzerinde bulunan özel tıp merkezinin önünde meydana geldi. İddiaya göre İbrahim D.'nin kullandığı içinde Hasan Botor'un da bulunduğu araç motosikletli Savaş Lale (23) adlı gence çarptı. Hafif yaralanan genç yakında bulunan özel tıp merkezine götürdü. Olayı duyan Ümit Lale (24) tıp merkezine gelerek "Kardeşimi kim yaraladı" diye bağırmaya başladı.

SİLAHLA ATEŞ EDİLDİ
Ümit Lale, Hasan Botor'a yumruk atınca kavga çıktı. Bu arada Hasan Botor telefonla kuzeni Hüseyin Botor'a haber verdi. Hüseyin ile arkadaşı Şehmus Akay olay yerine geldi. Savaş ile Şehmuz arasında yumruklaşma oldu. Hüseyin ile Şehmuz, kaçmaya çalışan Savaş'ın arkasından silahla ateş edince aracıyla yoldan geçen ilaç mümessili Edip Aksak vurularak yaşamını yitirdi. Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada ölüme neden olan mermi çekirdeğinin Şehmus Akay'ın tabancasından çıktığı belirlendi. Akay, 26 yıl 5 ay, arkadaşı Hüseyin Botor ise 6 yıl 5 ay hapse mahkum oldu. Hasan Botor ise beraat etti. Yargıtay 2 sanığın cezasını onarken, Hasan Botor'un kararını bozdu. Bozma kararına uyan mahkeme, tutuksuz Hasan Botor'u, Savaş Lale'yi "öldürmeye azmettirme" suçundan 8 yıl 4 ay hapisle cezalandırdı. Karar onanırsa Botor cezaevine girecek.
BİZE ULAŞIN