Diyabet hastalarına özel beslenme saati

Diyabet hastalarına özel beslenme saati
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyetisyeni Gültaç Dayı, genellikle 40 yaş üstü kişilerde görülen tip 2 diyabet ve beslenme kuralları ile ilgili bilinmesi gereken noktalara dikkat çekti. Tatlandırıcı kullanımının ve egzersiz programlarının doktor kontrolünde olması gerektiğinin altını çizen Gültaç Dayı, diyabet hastaları için sağlıklı ve dengeli beslenme önerilerinde bulundu.

3 SAATLİK ARALAR
Tip 2 diyabetlilerin dikkat etmesi gereken noktanın 3 saat aralıklarla beslenmek olduğunu söyleyen Gültaç Dayı, "Yani az az ve sık yemek onlar için bir yaşam tarzı olmalıdır. Bu sayede kan şekeri birden değil, yavaşça yükselir ve kan şekerinin kontrolü kolaylaşır. Ayrıca kilo alımı da engellenmiş olur. Kan şekerini çok hızlı yükselten rafine şekerleri hayatınızdan çıkarın" dedi.

PLANLI EGZERSİZ
Diyabetli hastalar için egzersiz programının da besin alımı gibi planlı olması gerektiğini vurgulayan Gültaç Dayı, "Her hasta ne zaman fiziksel aktivite yapması gerektiğini öğrenmelidir. Bilinçsiz olarak yapılan fiziksel aktivite bireyde hipoglisemi oluşmasına neden olabilmektedir. Egzersiz bazı diyabet hastaları için önerilmemekte, bazı hastaların ise pasif egzersiz yapmaları önerilmektedir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN