İslami finansın büyümesi gerek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zor bir dönemden geçen dünyanın İslami finansa, hoşgörüye ve birlikte yaşama kültürüne ihtiyacı olduğunu söyledi

İslami finansın büyümesi gerek
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "İslami Finans"ın yeni bir kavram olduğunu, G20 başkanlığı döneminde Türkiye'nin bu konuyu dünya gündemine taşıdığını söyledi. Hasan Kalyoncu Üniversitesinde (HKÜ) düzenlenen İslami Muhasebe ve Finans Konferansına Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, ve çok sayıda davetli katıldı.

AKADEMİK VE UYGULAMA
Konferansta; İslam Muhasebesi, İslami Denetim, iş etiği ve finansal raporlama konuları, konuşmalar, paralel oturumlar, çalıştaylar düzenlendi. "Dünya Genelinde İslam Muhasebe Standartlarını Teşvik Etmek" konferansın genel teması olduğu belirtildi. Türkiye'de ilk defa HKÜ ev sahipliğindeki konferansta ele alınan İslam Muhasebesi ile önemli bir bilgi açığının akademik ve uygulama anlamında kapatılması hedefleniyor. HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, "2007 yılından itibaren bütün dünyaya yayılan küresel finansal kriz, faize dayalı geleneksel ekonomik sistemin ne kadar yetersiz olduğunu gözler önüne sermiştir. Günümüzde küresel finansal sistem yeniden şekillenmekte ve çok hızlı bir şekilde faizden bağımsız ekonomik modeller ulusal ve uluslararası düzenleyiciler tarafından hayata geçirilmeye çalışılmaktadır. Son yıllarda alternatifler arasında küresel yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği enstrüman ise İslami Finansal varlıklar olmuştur" dedi.

3,4 TRİLYON DOLAR
İslami bankacılık ve sigortacılığın toplam finansal sistem içindeki payının hızla yükseldiğine dikkat çeken Yılmaz, "İstanbul ve Dubai gibi finans merkezlerinin görünümleri güçlenmekte, İslami finansal hizmetler sektörü her geçen gün kararlı adımlarla büyümektedir. Piyasa beklentileri 2020 yılına kadar küresel İslami bankacılık varlıklarının 3,4 trilyon doları aşacağı, küresel İslami reasürans pazarının ise 20 milyar dolara çıkacağı yönündedir" diye konuştu. HKÜ
Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu ise; "Üniversite olarak, tüm öğrencilerimize her zaman teorinin yanında pratiği de öğretmenin ve bilgiyi hayatın içerisinde uygulayabilmelerini eğitim anlayışımızın en temel özelliği olarak görüyoruz. Türkiye gibi büyük ekonomiye sahip ülkelerde reel ekonominin hareketliliği kritik önem taşımaktadır. Bu konferansta farklı ve önemli yaklaşımların hocalarımız tarafından ele alındığı nadir sayıda düzenlenen çalışmalardan bir tanesini gerçekleştirdiğimize inanıyoruz" diye konuştu.

İSLAMİ FİNANS GÜNDEME TAŞINDI
BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek de, İslami finansın yeni bir alan olduğuna dikkat çekerek, "Geçen sene G20 dönem başkanlığını yaptık. O dönem bu konuyu dünya gündemine taşıdık. Bu konu artık uluslararası toplantılarda temel ana konulardan birisi haline geldi. Bu alanda yapılacak çok çalışma var. Bu alanın gelişebilmesi için önce İslami finansın büyümesi lazım" diye konuştu.

HÜKÜMETTEN GÜÇLÜ DESTEK
Hükümet olarak bu alanda büyük hedeflerinin olduğunu söyleyen Şimşek, "Güçlü destek veriyoruz o nedenle iddialı hedeflerimiz var. Katılım bankacılığı sistemin yüzde 2'sini oluşturuyor. Şimdi yüzde 5, hedef 2023'te ise yüzde 15'e ulaşmak. Türkiye'yi İslami finans anlamında önemli bir merkez haline getirmek istiyoruz akademik düzeyde yapılan çalışmalar bu sektöründe gelişmesi için önemli çalışmalardır" dedi.
BİZE ULAŞIN