Doğa katlediliyor

Stratejik araştırmalar uzmanı Prof. Dr. Ahmet Maranki, yerel yöneticilerin Adana’da cinayet işlediğini belirterek, “Birinci sınıf tarım arazilerine imar izni verilmemeli” dedi

Doğa katlediliyor
Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun davetlisi olarak Adana'ya gelen stratejik araştırmalar uzmanı Prof. Dr. Ahmet Maranki, yerel yöneticilerin Adana'da cinayet işlediğini öne sürdü. Üç gün boyunca Adana'yı karış karış gezerek tarım arazilerini incelediğini belirten Prof. Dr. Maranki, verimli tarım arazilerinin yerleşime açılarak doğa katliamı yapıldığını söyledi.

'GÖRÜNCE ŞOK OLDUM'
'Sağlıklı düşün, Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa' konulu konferansı için gelen Prof. Dr. Ahmet Maranki, Adana'nın çok güzel şeylere layık bir kent olduğunu ancak son gelişinde gördükleri karşısında büyük şaşkınlık ve üzüntü yaşadığını belirtti. Maranki, "Adana ovasında verimli tarım arazileri üzerine dikilen binaları görünce şok oldum. Bu yerel yöneticilerin işlediği bir cinayettir" dedi.

ADANA'YA YAZIK OLDU
Çukurova'da tarımın bitirildiğini, çiftçilerin ekim yapacak alan bulmakta zorlandığını söyleyen Ahmet Maranki, "Birinci sınıf verimli tarım arazileri imara açılamaz. Bu kanuna aykırıdır. Ancak gördüm ki belediyeler hiçbir imar planı yapmadan bu arazilere ruhsat vermiş, tarımı yok etmiş, geleceğimizi ipotek altına almışlar. Adana'ya çok yazık olmuş" diye konuştu. Bir zamanlar tarımın beşiği, beyaz altın pamuğun başkenti olan Çukurova'nın son görüntüsüne üzüldüğünü ifade eden Ahmet Maranki, "Şu anda Adana'da havanın aşırı derecede kirli olduğunu gördüm. Seyhan Baraj Gölü deltaları da imara açılmış. Bu bölgeler göçmen kuşların yavrulama alanlarıdır. Bu alanların kesinlikle muhafaza edilmesi lazım" dedi. "Seyhan Baraj gölü kenarına göçmen kuşlar gelmezse döllenme olmaz, kuş nesli azalır, böcekler azalır kısacası doğa ve insan her geçen gün yok olur" diyen Maranki şöyle devam etti: "Adana'da çok daha güzel şeylere layık güzel insanlar var. Bu çarpık yapılanmaya, verimli tarım arazileri cinayetine son verilmezse Çukurova verimliliğini kaybeder, üretemeyen bir bölge olur."

NEDEN TANITILMIYOR
Adana lezzetlerine de değinen Maranki, "Kahramanmaraş ve Gaziantep yöresel lezzetleriyle Adana'yı geçmiş durumda. Oysa Adana'nın elindeki imkanlar bu iki kentten çok fazla. Ama yerel yönetimler, kentin tanıtımı için hiç proje üretmemişler. Neden Adana'nın kebabı, şalgamı, kültürel lezzetleri Gaziantep gibi gastronomi anlamında dünyada tanıtılmıyor? Çok yazık. Suç yerel yöneticilerin" dedi.
BİZE ULAŞIN