Kasaplar Çarşısı Adana’nın ayıbı

Kasaplar Çarşısı projesinin hayata geçirilmemesine tepki gösteren Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, “Bu çirkinliğe son verilmeli. Büyükşehir’in parası yoksa biz yapabiliriz” dedi

Kasaplar Çarşısı Adana’nın ayıbı

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aldığı karara rağmen Kasaplar Çarşısı'nın daha çağdaş bir alanda hizmet vermesini sağlayacak olan projenin hayata geçirilmemesi kasap esnafının tepkisine neden oluyor. Her gün 30 bin insanın gelip geçtiği Kasaplar Çarşısı'nın içler acısı bir durumda olduğunu belirten Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, "Koca çarşıda bir tane WC yok. Esnaf, bunun için Yağ Cami'ye gidiyor. Bundan daha ayıp bir şey var mı?" dedi.

BÜYÜKŞEHİR ENGELİ
Meclis kararının üzerinden 2 yılı aşkın süre geçmesine rağmen bugüne kadar herhangi bir çalışmanın yapılmdığına dikkat çeken Oda Başkanı Yağmur, "Yer belirlendi krokiler çizildi. Kasaplar Çarşısı'nın Seyhan Belediyesi'nin bakımyurdu olarak kullanılan 4,5 dönümlük alana taşınması planlandı. Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik ve eski bakanımız Gül Demet Sarı'dan çok büyük destek gördük ancak Büyükşehir Belediyesi engeline takıldık. Bu engeli bir türlü aşamadık" diye konuştu. Türkiye Kasaplar Federasyonu Denetim Kurulu Üyesi olduğunu anımsatan Başkan Yağmur, "Yönetim Kurulu toplantıları değişik illerde yapılıyor. Bugüne kadar hiç Adana'da yapılmadı. Çünkü biz utancımızdan federasyon yönetimini davet edemiyoruz. Adamlar gelse tuvalete gidecek yer yok. Turistler burayı gördüğünde hemen fotoğraf çekiyor. Onlar da bu manzaraya şaşırıyor ama nedense Büyükşehir'in umurunda değil. Bu çirkinliğe artık bir son verilsin" şeklinde konuştu. Kasaplar Çarşısı'nın faaliyet gösterdiği yapının 1922 yılından bu yana hizmet verdiğini kaydeden Yağmur, şunları söyledi: "Yoldan bir kamyon geçtiğinde tüm çarşı sallanıyor. Allah korusun en ufak bir depremde burası yerle bir olur. Biz hakkaniyet istiyoruz. Yapacaklarsa yapsınlar ya da kasapları, balıkçıları umutlandırmasınlar. Balıkçıların nereye taşınacağı bilinmiyor bile. Gelen herkes taşınacak, daha güzel bir yerde hizmet verecek diyor ama ortada atılan olumlu bir adım yok."

"PARA VERELİM"
Adana Kasaplar Odası'nın sucuk dolum tesisini 4 ayda yaptığını anımsatan Başkan Yağmur, "Biz 300 üyeli bir odayız ve bu projemizi hayata geçirdik ama Büyükşehir bir adım dahi atmadı. 'Para yok' diyorlarsa arsayı bize versinler oda olarak biz yapalım. Para vermeye de hazırız. Bizim esnafımız için bir çivi çakanın alnından öperiz. Ama böyle bir babayiğit yok. Konuşmada birinciler. Susturamazsınız. 'Şunu yaptık bunu yaptık.' Yapmayacakları sözü vermesinler" dedi.

'ODA BAŞKANI OLSUN'
Büyükşehir'in borçlanmasına rağmen elle tutulur bir hizmet üretmediğini savunan Yağmur, "Bu kadar borçlanıyorsunuz da ne hizmet yapıyorsunuz? Adana'nın bir mezbahası yok. Bu Adana'nın, Büyükşehir Belediyesi'nin bir ayıbıdır. Adana'nın mezbaha sorununu çözmüyor ama kurban bayramında seyyar mezbaha kuruyor. Sen belediye başkanı mısın yoksa esnaf ve sanatkâr mısın? Çok istiyorlarsa gelsinler kasaplar odasına aday olsunlar" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN