Rus gazeteciler Hatay’a hayran kaldı

AKİB Başkanı Ali Kavak’ın davetlisi olarak Hatay’a gelen Rus gazeteciler barış ve hoşgörü kentini hiçbir zaman unutmayacaklarını dile getirdi

Rus gazeteciler Hatay’a hayran kaldı
Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (AKİB) Başkanı Ali Kavak, Rusya'nın önde gelen medya kuruluşlarında görev yapan gazetecilere Hatay'ı tanıttı. Rus gazetecileri konuk eden Kavak, Hatay'ın ören yerleri başta olmak üzere Rusya'ya ihraç edilen narenciyelerin nasıl paketlendiğini yerinde gösterdi. Tesiste Rus gazetecilere portakal suyu ikram eden Kavak, aynı gece düzenlenen yemekle iki ülke medya mensuplarını buluşturdu.
Harbiye Boğaziçi Otel'de düzenlenen gecede konuşan AKİB Başkanı Ali Kavak, Türk ve Rus halkı arasındaki dostane ilişkilerin sağlam temeller üzerine kurulduğunu ve bozulmasının da mümkün olmayacağını söyledi. Geçen yıl yaşanan uçak krizinden sonra bozulmaya yüz tutan ilişkilerin iki ülkenin sağduyulu davranması üzerine yeniden güçlendiğinin altını çizdi. Rus gazeteciler de dünyanın hoşgörü başkentinde olmaktan mutlu olduklarını belirtti.

TANITIM KAMPANYASI
Rus medyasının yaşanan olumsuzluklara rağmen, Türk narenciyesinin sürekli reklamını yaptığını ifade eden Ali Kavak, "En zor günlerde bile Rus basını Türkiye ve Rusya arasında gerilen ilişkilerinin düzelmesi noktasında bizi hiç yalnız bırakmadı. O günlerde bile Türk narenciyesinin tanıtımını büyük bir cesaretle yaptılar. Bu davranışlarıyla Türk halkına sevgi ve vefa dolu olduklarını bir kez daha gösterdiler. Bugün narenciye tanıtım kampanyalarımızı birlikte yürütüyoruz" diye konuştu.

HERKESE ANLATACAĞIZ
Rus gazeteciler adına konuşan Marina Anikeeviç, Türkiye'nin her zaman kendilerine dost bir ülke olduğunu söyledi. Türkiye'de özellikle Hatay'da olmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Anikeeviç, "Birçok dine mensup insanların barış içerisinde yaşadığı Antakya'yı hiçbir zaman unutmayacağız. Bizi burada ağırlayan Ali Kavak'a arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Rusya'ya döndüğümüzde bu duygularımızı kaleme alacak ve tüm Rus halkına duyuracağız" dedi.
BİZE ULAŞIN