Silahtan etkili ama cezası sadece 85 TL

Daha öldürücü güce sahip olduğu halde namlu içinde yiv ve set bulunmadığından 6136 sayılı kanun kapsamında değerlendirilmeyen av tüfekleri bugünlerde suçluların vazgeçilmezi oldu

Silahtan etkili ama cezası sadece 85 TL
Adana Emniyet Müdürlüğü'nün 'Suçla mücadele alanında ruhsatsız av tüfeklerinin yarattığı sorun' konu başlıklı raporunda şok detaylar ortaya çıktı. Ruhsatsız tabanca taşıyan bir kişiye 6136 sayılı kanun kapsamında işlem yapılması caydırıcı olurken, ruhsatsız av tüfeği yakalatan kişilerin adli sicil kaydına işlenmeden 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 43'üncü maddesine göre sadece 85 lira para cezası kesilmesi tepki topluyor. Yasadaki bu boşluğu fırsat bilen terör örgütü yandaşları, organize suç şebekeleri ve uyuşturucu tacirleri daha yüksek tahribat gücü olan bu silahlara yöneliyor.

FATURAYI GETİR TÜFEĞİ AL
Emniyet yetkilileri, merdiven altı diye tabir edilen yerlerde üretilen tüfeklerin Türksat Uydusu üzerinden korsan yayın yapan kanallardaki reklamlar sayesinde istenilen miktarda fişeğiyle birlikte kargo aracılığıyla hiçbir belge talep edilmeden kullanıcıya teslim edildiğini tespit etti. Yasadaki en büyük boşluğun; ruhsatsız av tüfeğini yakalatan kişi veya kişilerin gerekli belgeleri (ruhsat, fatura) 1 ay içinde ibraz ettiği takdirde tüfeği iade aldığı ruhsatız satış yapan iş yerleri sahibinin ise 1 ay içinde gerekli belgeleri ibraz etmesi halinde yakalattığı tüfekleri geri aldığı ortaya çıktı.

591 AV TÜFEĞİ İADE EDİLDİ
KOM Şube Müdürlüğü ekiplerinin Aralık 2015'te Adana'nın Kozan ilçesinde silah ticaretine yönelik bir operasyon düzenledi. H.Ç. ve A.Ç.'nin işyerlerine ait depoda 591 adet ruhsatsız ev tüfeği ile 89 av tüfeği namlusu yakalandı. El konulan ruhsatsız tüfekler fatura ibraz idelince işyerine sahibine geri verildi. Yasadışı üretilen tüfekleri 150 ila 350 lira arasında ödeyerek alan bir kişi, bu tüfeği yakalattığı zaman gösterdiği faturadaki bedel ve ayrıca 500 TL ceza ödeyerek tüfeğini geri alabiliyor.

ÖRGÜT YANDAŞLARI KULLANIYOR
Polisin, suçun işlenme şekli, suçta kullanılan silah ve materyaller ile olay yerinde ele geçirdiği malzemelerle ilgili yaptığı araştırmada; 2521 sayılı 'Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancası ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurmasına Dair Kanun' kapsamında değerlendirilen av tüfekleriyle öldürme, yaralama, yağma oranlarının arttığı görüldü. Bu silahları organize suç örgütleri ve terör eylemlerine katılan örgüt yandaşları kullanıyor.

AĞIR CEZALAR UYGULANMALI
Tabancadan daha fazla tahribat ve menzil gücü olan bu silahlar namlusunda yiv ve set bulunmadığı için 6136 sayılı kanun kapsamında değerlendirilmiyor, sadece para cezası uygulanıyor. Geçen yıla kadar 85 TL olan para cezasının 500 TL'ye çıkmasına rağmen verilen cezanın yetersiz olduğunu, yasada mutlaka düzenleme yapılması gerektiğini belirten güvenlik güçleri, "Acil düzenleme yapılması halinde suç örgütü üyeleri yasal engeli olmayan bu tüfekleri kullanmaktan vazgeçebilir" dediler.

KULLANIMI HER YIL ARTIYOR
Yakalanınca idari para cezası uygulandıktan sonra kişiye geri verilen ruhsatsız av tüfeklerinin son 3 yılda kullanma oranının 2014'de yüzde 52, 2015'de yüzde 57 ve 2016'da ise yüzde 58'e çıktığı anlaşıldı. Adana polisinin terör örgütlerine yönelik düzenlediği operasyonlarda ele geçirilen ruhsatsız av tüfeği sayısının 2014 yılında 7 iken, bu rakamın 2016'da 54'e yükseldiği tespit edildi.

"SİLAHTAN DAHA TEHLİKELİ"
Yetkili silah satıcısı Erdinç Ekici, Adana polisinin av tüfeği konusunda hazırladığı rapora destek verdiğini belirterek, "Av tüfekleri silahtan daha tehlikeli. Bu yüzden av tüfekleri de 6136 sayılı kanun kapsamına sokulmalıdır. Polis kentin dört bir yanında denetim yapsın, 50 aracı durdursun, en az 30'unun bagajında av tüfeği ya da pompalı tüfek ele geçirecektir. Çünkü av tüfeği yakalatan kişiye yönelik basit bir para cezası dışında hiçbir yaptırım yok" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN