Bombacılara 194’er yıl ceza

Adana’da bir uyuşturucu davasıyla ilgili keşfe giden hâkim, avukat ve adliye personeline el yapımı bomba atarak iki kişinin yaralanmasına neden olan 2 tutuklu sanık yargılandı

Bombacılara 194’er yıl ceza
Adana'da bir uyuşturucu davası ile ilgili keşfe giden hâkim, avukat ve adliye personelinin üzerine el bombası atarak 2 kişiyi yaralayan PKK'lı Davut Esen (19) ve Hayrullah Turan'ın (19) "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, kamu görevlisini öldürmeye teşebbüs, kamu malına zarar verme, tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma, terör örgütü propagandası yapma" suçlarından 194'er yıl hapisle yargılanmasına başlandı. Suçlamayı kabul etmeyen sanıkların tahliye talebi reddedildi.

KEŞİF PERSONELİNE BOMBA
Olay, 17 Ekim 2016 tarihinde meydana geldi. Hâkim Serdar T. avukatlar Sendif T. ile Mehmet C., polis A. Kadir E. ile 5 kişilik adliye personeli, bir davayla ilgili Hürriyet Mahallesi 20057 Sokak Şeyh Ahmet Camii yanında keşfe gitti. Çalışmalar sürerken bir evin terasından adliye personeline doğru el yapımı bomba atıldı. Bombayı fark eden keşif personeli kaçarken, 2 kişi hafif şekilde yaralandı. Bombanın patlaması sonucu adliyenin keşif aracı zarar gördü.

TUTUKLANDILAR
Failleri yakalamak için harekete geçen polis, önce Hayrullah Turan'ı gözaltına aldı. Turan 19 Ekim'de tutuklanırken, polis ikinci bir şüphelinin olduğunu tespit ederek çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bombayı attığı belirlenen ikinci şüpheli Davut Esen de yakalandı ve 18 Kasım'da tutuklandı. Cumhuriyet Savcısı olayla ilgili soruşturmasını tamamlayarak sanıklar hakkında Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne 5 ayrı suçlamayla dava açtı. İddianamede sanıkların PKK'lı oldukları belirtildi.

MAHKEME DE ÇARK ETTİ
Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmada sanıklar ve avukatları hazır bulundu. Emniyet ifadesinde suçu itiraf eden Hayrullah Esen mahkemede ifade değiştirerek suçsuz olduğunu söyledi. Davut Esen de olay günü balık avlamaya gittiğini öne sürerek, tahliye ve beraatini talep etti. Mahkeme, olayı 2 sanığın gerçekleştirdiğini anlatan gizli tanığın dinlenmesi ve diğer eksiklerin tamamlanması için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
BİZE ULAŞIN