Yüreğir’e ‘Sosyal Kapsama’ ödülü

Ülke genelinde 150 büyük ilçe belediyesi arasında düzenlenen araştırmada Yüreğir Belediyesi, Türkiye ikincisi seçildi

Yüreğir’e ‘Sosyal Kapsama’ ödülü
İnsani Gelişme Vakfı'nın (İNGEV) bağımsız ve habersiz yoklama yöntemi ile hazırladığı 2016 yılı 'İnsani Gelişim Endeksi-Sosyal Kapsama' raporunda 150 büyük ilçe belediyesini geride bırakan Yüreğir Belediyesi, Türkiye ikincisi oldu. Önemli bir başarıya imza atan Yüreğir Belediyesi, raporda Adana'dan dereceye giren tek belediye olmanın haklı gururunu yaşadı. Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, "Belediyecilik hizmetlerimizin yanında sosyal belediyeciliğe verdiğimiz önem bize ödül getirdi. Bu ödül daha çok çalışmamız için bizi kamçıladı" dedi. Belediye hizmetlerini daha etkin hale getirmek ve halkın yaşam standartlarını yükseltmek için çalışmalar yürüten İnsani Gelişme Vakfı, Türkiye'deki ilçe belediyelerin karnesini hazırlarken, önemli kriterleri göz önüne aldı. Akademisyenlerin yürüttüğü araştırmada; yönetim tarzı, sosyal projeler, ekonomik durum, eğitim, sağlık, sosyal yaşam, çevre ve ulaşım kategorilerinde değerlendirme yapıldı. Belediyelerin faaliyet raporlarından reel bilgiler ele alındı. Bu arada görevliler belediyeleri o ilçede yaşayan vatandaşlar gibi arayıp talepte bulundu, isteklerini sıraladı.

ÖZVERİLİ ÇALIŞMA
Bir yıllık çalışma sonunda raporun sonucu kamuoyuna duyuruldu. Yüreğir Belediyesi, 150 belediye arasından sıyrılarak İnsani Gelişim Endeksi Sosyal Kapsama kategorisinde 2'nci ilçe belediyesi olarak büyük bir başarı elde etti. Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Yüreğir'de 8 yılda onlarca ödüllü proje gerçekleştirdiklerini belirterek, "İNGEV'in ödülü bir tesadüf sonucu değil, özverili çalışmanın neticesidir. 8 yılda çok büyük hizmetler yaptık. Küçük bütçemizle, 500 bine nüfusa, alt ve üstyapı hizmetlerinin yanı sıra sosyal, kültürel projeler hayata geçirdik" dedi.

HER DALDA HİZMET
Başkan Mahmut Çelikcan, sosyal belediyecilikle ilgili çalışmalarını şöyle sıraladı: Engellilerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız, gençlerimiz kültür merkezimizden aldıkları eğitimlerle hayatlarına farklı değerler kazandırdı. Her bebek bir umut diyerek 5 yıldır bebeklerimize 'Hoş Geldin ' diyoruz. Yeni anne ve babaları eğitiyoruz. Yaşlılarımız tecrübeleri ile bizlere yol gösteriyor. 'Belediyeniz Yanınızda' ekiplerimizin dışında şahsım olarak onları ziyaret edip ellerini öpüyor, isteklerini dinliyorum. UNICEF tarafından 'Çocuk Dostu Şehir' ilan edildik.. Spordan kültüre, uyuşturucu ile mücadeleden yaşlılarımızın ihtiyaçlarının karşılanmasına varıncaya kadar her alanda varız."

İNSANİ GELİŞİM VAKFI
İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) geçtiğimiz yılın başlarında İstanbul'da, insani gelişmeye katkı yapmak üzere kurulmuş bağımsız bir vakıftır. İNGEV, ilgili kamu kuruluşları, yerel yönetimler, uluslararası kuruluşlar, üniversiteler ve özel sektör kuruluşları ile işbirliği yaparak, ülkemizde insani gelişme konusunda ana bilgi ve başvuru kaynaklarından biri olmak, araştırmalar ve raporlar yoluyla yol gösterici görüş ve öneri sunmak, yenilikçi uygulama projeleriyle insani gelişmeyi desteklemeyi hedeflemiştir.
BİZE ULAŞIN