CHP’li belediyeden skandal bir karar

Karataş Belediye Meclisi, eşi benzeri görülmeyecek bir karara imza attı. 734 bin TL’lik kamu zararının sorumlularından alınmaması için Meclis’te karar çıkarıldı

CHP’li belediyeden skandal bir karar

Denizin doldurulmasıyla elde edilen yeşil alanı ranta kurban ettiği iddia edilen CHP'li Karataş Belediyesi'nde ikinci bir skandal daha yaşandı. Encümen üyeleriyle birlikte kamuyu 734 bin 573 bin TL zarar uğrattığı öne sürülen Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal, belediye meclisine dünyada eşi benzeri olmayan ilginç bir karar aldırttı. Meclis, yetkisi olmadığı halde Ünal ve encümen üyelerinden tahsil edilmesi istenen kamu zararına ilişkin borcun kaldırılmasına ilişkin karar aldı. Birçok açıdan yanlış olan bu kararın hukuki bir geçerliliğinin bulunmadığı belirtiliyor.

MECLİS YETKİ VERDİ
Karataş Belediye Başkanı Ünal, 24 Mart 2015 tarihinde meclise başvurarak yaşanan maddi sıkıntıların aşılması için Hacı Hasan, Meletmez, Konaklı, Oymaklı ve İsa Hacılı mahallelerinde belediyenin mülkiyetindeki 200 dönümü (200 bin metrekare) aşkın taşınmazı satmak için encümene yetki verilmesini istedi. Satışın meclis tarafından oluşturulacak bir komisyon tarafından yapılması yönündeki teklife rağmen oy çokluğuyla encümene yetki verildi. Encümen tarafından değişik tarihlerde satılan taşınmazlarla ilgili olarak şikayetler yapıldı. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü konunun araştırılmasına karar verdi. Yapılan incelemenin ardından Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü kontrolörleri, taşınmazların rayiç bedellerinden daha düşük fiyatla satılmaları sonucu 734 bin 573 TL kamu zararına sebebiyet verildiğini belirledi. Raporda bu zararın CHP'li Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal, memur encümen üyeleri Metin Erdoğan ve Abdurrahman Taş ile meclis ve encümen üyeleri Mehmet Kaymaz, Metin Buga, Ali Durnaoğlu ve Bülent Atalay'dan ayrı ayrı tahsil edilmesi istendi.

"EMİR KULUYUZ"
Memur encümen üyeleri Erdoğan ve Taş, meclise başvurarak "kamu zararına ilişkin borcun" kaldırılmasını talep etti. Dilekçelerinde hazırlanan raporu kabul etmediklerini belirten Erdoğan ve Taş, "Belediyeler, her ne kadar kamu kurumu niteliğinde olsa da sizlerinde malumudur ki yöneten kişi siyasidir. Biz memurlar emir kuluyuz" diyerek suçu bir anlamda Başkan Boğaçhan Ünal ve 2 meclis üyesine attı. Meclis bu teklifi AK Parti'li Cengiz Çölkesen ve MHP'li Kenan Erol'un aleyhte kullandığı oya rağmen kabul ederek büyük bir yanlışa imza attı.

HATA ÜSTÜNE HATA
Meclis üzerine vazife olmayan bir şekilde bu kararı alırken iki kez yasaları çiğnedi. Meclis, yetkisi olmadığı halde benzeri olmayan bir karar alarak ilk suçu işledi. İkinci suç ise oylama esnasında yaşandı. Belediye Kanunu'nun 27'inci maddesi, "Belediye başkanı ve meclis üyeleri, münhasıran kendileri, ikinci derece dâhil kan ve kayın hısımları ve evlatlıkları ile ilgili işlerin görüşüldüğü meclis toplantılarına katılamazlar" demesine karşın Başkan Ünal ve encümende görev yapan meclis üyeleri, kendileriyle ilgili toplantıda yer almalarının yanı sıra oylamaya da katılarak büyük bir hata işledi.

5393 SAYILI BELEDİYE KANUNU:
Başkan ve meclis üyelerinin görüşmelere katılamayacağı durumlar Madde 27- Belediye başkanı ve meclis üyeleri, münhasıran kendileri, ikinci derece dâhil kan ve kayın hısımları ve evlatlıkları ile ilgili işlerin görüşüldüğü meclis toplantılarına katılamazlar.

BİZE ULAŞIN