Adana Adliyesi’nde oyun ve ifade odası

Adana’da suç mağduru çocuklarla şiddet mağduru kadınların ifadelerinin alınması için özel bir oda hazırlandı. Başsavcı Ali Yeldan temel hedefin mağdurların korunması olduğunu söyledi

Adana Adliyesi’nde oyun ve ifade odası

Adana Adliyesi'nde suç mağduru çocuklarla şiddet mağduru kadınların ifadelerinin alınması sırasında kendilerini daha iyi hissetmeleri amacıyla 'Adli Görüşme Odası' hazırlandı. Faille yüz yüze gelmesinde sakınca bulunan hallerde mağdurun duruşma salonuna gitmeden ifade vermesini sağlayacak odada, çocuklar için oyuncaklar düşünülürken, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, mağdurların korunması ve adli süreçte örselenmelerinin önüne geçmenin amaçlandığını söyledi.

BAKAN TALİMATI
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından Yargı Reformu Stratejisi ve bakanlığın stratejik plan hedefleri çerçevesinde yürütülen çocuk koruma uygulamalarında kalite standartlarının geliştirilmesi çalışmaları kapsamında 23 il ve 25 adliyede, özellikle adliyeye gelen çocuklara uygun görüşme koşullarını içeren 'Adli Görüşme Odaları' kurulması talimatı verildi. Bu kapsamda Adana Adliyesi'nin 5'inci katındaki 2 oda bu amaca uygun olarak hazırlandı. Oda tüm teknolojik donanımlarla donatıldı.

ÖRSELENMEMELİLER
Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Avrupa Birliği'nin mali, UNICEF'in teknik desteğiyle yürütülen 'Çocuklar İçin Adalet Projesi' kapsamında oluşturulan adli görüşme odalarında, mağdurlarla sağlıklı ve güvenli iletişim kurulmasının amaçlandığını söyledi. Başsavcı Ali Yeldan, "Mağdurların korunması, adli süreçte örselenmemeleri, ikincil mağduriyet yaşamalarının önlenmesi ve adalete erişimin güçlenmesi temel hedef olarak belirlendi" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN