İş dünyasından istihdama evet

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına Adana ve Kahramanmaraş iş dünyasından jet hızıyla cevap geldi. İşverenler istihdamı artırmak için yatırıma devam edeceklerini söyledi

İş dünyasından istihdama evet
Başkent Ankara'da yapılan TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda iş dünyasına istihdam çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talebi anında yanıt buldu. Toplantıya katılan ya da televizyonlardan izleyen Adana ve Kahramanmaraşlı işverenler, "Cumhurbaşkanımızın direktiflerini yerine getirmek için hepimiz hazırız. Bu bir milli meseledir. Mevcut istihdamımızı artıracak yeni yatırımlar için kolları sıvadık. Devletimizin bize verdiği destekleri karşılıksız bırakmayız" dediler.

İTHALATA EK VERGİ
Çukurova bölgesinde tekstil sektöründe faaliyet gösteren işverenler, istihdamın artması için Uzakdoğu'dan yapılan iplik, kumaş, konfeksiyon, polyester ve suni sentetik ithalatının durdurulması, ilave gümrük vergisi kapsamına alınması gerektiğini söylüyor. Adana Sanayi Odası ve Kıvanç Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, bu durumu şura toplantısında hükümet yetkililerine ilettiğini belirterek, "Eğer ithal ürünlere vergi gelirse istihdam, üretim ve ihracat artar" dedi.

DİYARBAKIR'DA BİN KİŞİ
İSKUR Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Kurtul, Diyarbakır'da yaklaşık bin kişi istihdam edecek bir yatırım yaptığını söyledi. Kurtul, "Cumhurbaşkanımız istihdam sayısının yüzde 5'i kadar işçi almamızı istedi ama biz çok daha fazlasını alıyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iş dünyasına her dönemde destek olduğunun altını çizen Bilici Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bilici de, "Bizde bin 500 kişi çalışıyor. Osmaniye'deki tesislerimize de işçi almaya başladık" diye konuştu.

VERİLEN TEŞVİKLER ÖNEMLİ
Adana Hacı Sabancı (AOSB) Organize Sanayi Bölgesi Başkanı ve Abdioğulları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, "Elimizden geleni yapacağız. Şu anda bin 150 kişi çalışıyor. Bu sayıyı daha da artıracağız. İstihdama verilen teşviklerin önemli olduğunu düşünüyorum" dedi. Toplantının çok yararlı olduğunu söyleyen Arıkan Mensucat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arıkan, "Global düşünmemiz gerek. Bir ayağımız Türkiye'de diğeri dünyanın her yerinde olmalı" şeklinde konuştu.

"ÇAĞRIYA DESTEK VERECEĞİZ"
Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkan Yardımcısı ve Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD) Başkanı Ömer Faruk Sakarya da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı istihdam çağrısına iş dünyası olarak destek vereceklerini belirterek, işsizliği azaltmak, ekonominin iyileştirilmesi, halkın refah ve mutluluğunun artması için yapılan her çalışmanın önemli olduğunu söyledi.

İŞ VEREN TEMSİLCİLERİ NE DİYOR:

ZEKİ KIVANÇ
(ADASO Başkanı-Kıvanç Tekstil)

Kıvanç tekstil'de şu anda bin 200 kişi çalışıyor. Bu sayıyı artıracağız. Ankara'daki toplantıda Akdeniz bölgesi tekstilcileri adına bölgemizdeki kapalı iplik işletmelerinin yeniden üretim ve istihdama katkı sağlayabilmesi için Uzakdoğu'dan yapılan iplik, suni sentetik ve pamuk ipliği ithalatının bir an önce ilave gümrük vergisi kapsamına alınması gerektiğini söyledim. Bu istihdama büyük yarar sağlar.

BEKİR SÜTCÜ
(AOSB Başkanı-Abdioğulları A.Ş.)

Elimizden geldiği kadar duyarlı olacağız. Abdioğulları'nda şu anda bin 150 kişi çalışıyor. Bu sayının artması için gayret göstereceğiz. Yeni yatırımlar yapacağız. İstihdama verilen teşviklerin istihdam artışında büyük faydası olacağına inanıyorum. Vergide yapılacak indirimin 2018 yılında başlayacağını açıkladı bakanımız. Keşke bu yılın Mart ayından itibaren başlasa, çok daha iyi olur.

MEHMET ALİ BİLİCİ
(Bilici Holding)

Cumhurbaşkanımızın özel sektöre verdiği desteği çok olumlu buluyorum. Yeni yatırımlarımız var. Osmaniye'deki tesislerimize işçi almaya başladık. Şu anda bizde bin 500 kişi çalışıyor. İşçi çalıştırmak hem vicdanen hem de dinen önemli. Okullarını bitiren öğrencilere kapılarımızı açıyoruz. Fedakârlık yapacağız. İşçi çıkartmayacağız, alacağız. Uzakdoğu ile rekabet edecek hale gelmeliyiz.

ÖMER FARUK SAKARYA
(ÇUKUROVA GİAD)

Güçlü ekonominin yaşanan sıkıntıların önüne yıkılması güç duvar öreceğini vurgulayan Sakarya, "Mevcut ekonomik koşullarda işsizliğin artmaması için Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın çağrısını doğru buluyoruz. Özellikle işsizlik oranının nispeten yüksek bulunduğu Adana'da bu çağrı, hem ekonomik, hem de sosyal dinamikler açısından önemlidir. Çağrıya iş dünyası olarak elbette destek vereceğiz. Ancak, daha etkili olması açısından işverene destek, yatırımcıya teşvik hususlarının hızlıca ele alınması gerekmektedir. Adana özelinde yatırımcıya teşvik ve işverene destek istihdam çağrısına ciddi katkı yapacaktır. Bu bağlamda, beyaz eşya, mobilya ve konut sektörlerinde yapılan vergi indirimleri, istihdama da yansıyacak ekonomik canlılığa büyük katkısı olacaktır."

AHMET DURAN BALSUYU
(Ticaret Borsası Başkanı)

Devletle iş dünyasının dertleşme toplantısıydı. Çok yararlı geçti. Aramızda temsilciler seçtik bunlar sorunlarımızı bakanlarımıza anlattı. Devlet yetkillileri can kulağıyla bizi dinledi. Ahmet Duran Balsuyu olarak üyelerimizle toplantılar yapacağım. Cumhurbaşkanımızın direktif ve arzularını anlatacağım. İstihdamı artıracak çalışmalar yapacağım. Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun, kredi faizlerinin yükselmemesi için olağanüstü gayret gösteriyor. Kendisine müteşekkiriz.

KADİR KURTUL
(İSKUR Holding)

Diyarbakır'da bin kişi istihdam edecek bir fabrika kuruyorum. Konfeksiyon sektöründe olduğumuz için insan ağırlıklı çalışıyoruz. Holdingimizde 3 bin kişi çalışıyor. Zafer Çağlayan döneminde ithal ürünlere vergi konunca tekstil sektörü patlama yapmıştı. Tekrar vergi konulmalı. Dosya bakanımızın önünde. İmzaladığı gün ibre döner. Avrupa'da tekstil yok. Tek tedarikçi Türkiye. Eğer atıl kapasiteleri çalışır hale getirirsek o zaman hem istihdamı artırırız, hem de ihracatımız hedefini yakalar.

GÖKHAN GÜNDOĞDU
(Gündoğdu Holding)

10 milyon TL'lik yeni yatırım yaptık. En az 100 kişiye iş imkanı yarattık. Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile 4 yeni anaokulu yapmaya karar verdik. Verilen teşviklerden yararlanıyoruz. Okullaşmamız gerek. 3 bin 500 öğrencisi olan bir kurumuz. Bin 500 kişinin çalıştığı bir fabrika gibiyiz. Cumhurbaşkanımız vicdanların sesi oldu. İşveren işsizlikle ilgilenmeli, yeni yatırımlar planlamalı ve yapmalı.

MAHMUT ARIKAN
(Arıkan Mensucat)

Bir sanayici olarak çok yerinde yapılmış bir çağrı olarak görüyorum. Çok hassas dönemlerden geçiyoruz. Hepimizin katkı sağlaması gerek. Biz grup olarak hemen toplantı yaptık ve yatırım yapmaya karar verdik. Dış güçlerin yapmak istediği oyunu bozmalıyız. Ülkemizde finansal bir sorun yok. Sadece morale ve motivasyona ihtiyacımız var. Cazibe merkezindeki yatırımlar önemli. Bu terörü bitirmek demek, işsizliği önlemek demek. Hepimiz global oyuncu olmalıyız. Dünyadaki pazarları bilmeliyiz. Dünyayı fellik fellik gezmeliyiz. Krizleri fırsata çevirmemiz gerek.
BİZE ULAŞIN