Sözlü’nün reddi hâkim talebi kabul edilmedi

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve 14 şüphelinin yargılandığı ‘rüşvet ve fesat’ davasında avukatların ‘reddi hâkim’ talebi üst mahkemeden döndü

Sözlü’nün reddi hâkim talebi kabul edilmedi
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile 14 kişinin 'rüşvet ve edimin ifasına fesat karıştırma' suçundan yargılandığı davada Sözlü'nün avukatlarının 'reddi hâkim' talebi bir üst mahkeme olan 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi. Bu karardan sonra karar aşamasına gelen davanın görülmesine 21 Şubat'ta yine Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.

KAMU ZARARA UĞRATILDI
İddianamede, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminde 6 milyon liralık parke döşeme işlemi için müteahhide işi bitirmeden hak edişin tamamının ödemesini yaptırarak kamuyu 2 milyon 922 bin lira zarara uğrattığı, Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra da eksik kalan işleri ASKİ'ye yaptırdığı iddia edildi. Ayrıca, Sözlü'nün hak edişlerin tamamını ödeyerek seçim çalışmalarında Ömer Aydın'dan aracılar vasıtasıyla yemekli toplantı için bin 500 lira, seçim çalışması için de 25 bin lira rüşvet aldığı, Ertuğrul Kütük'ten Kudbettin Kılıç'ın Sözlü'ye verilmek üzere 200 bin lira istediği de öne sürüldü. Sözlü ve 14 sanık hakkında Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Yapılan yargılamada Sözlü ve diğer sanıklar haklarındaki suçlamayı kabul etmeyerek beraatlerini talep etti. Duruşma savcısı ise mütalaasında Sözlü'nün de aralarında bulunduğu 7 sanığın 'edimin ifasına fesat karıştırma, rüşvet alma ve verme' suçlarından 7 yıldan 19 yıla kadar, diğer sanıkların ise 'edimin ifasına fesat karıştırma' suçundan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi.

TALEBİ REDDEDİLDİ
Sözlü'nün avukatı 10 Şubat'taki duruşmada araştırılmasını istediği taleplerin kabul edilmemesi üzerine 'reddi hâkim' talebinde bulundu. Sözlü ve 2 sanığın yurt dışı yasağı devam ederken, mahkeme talebi itiraz merci olan Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. İtirazı inceleyen Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi, 'reddi hâkim' talibinin reddine karar vererek dosyayı mahkemesine geri gönderdi.
BİZE ULAŞIN