Erhan ÖZMEN: İstihdam seferberliğine devam

Geçen hafta, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) ekonomi şurasında yaptığı "milli istihdam seferberliği" çağrısına ilişkin yazımı "İstihdam seferberliği Gaziantep'ten başlayacak" diye bitirmiştim.
Bu hafta yazımıza kaldığımızdan yerden devam edelim.
81 il valisinin, illerdeki Oda-Borsa başkanları ile iş dünyasının ileri gelenleri ile sahiplendiği bu seferberliğin kapsamından bahsedelim bu hafta.
Bildiğiniz gibi işsizlik haziran ayından bu yana % 11'in üzerinde seyrediyor. Hafta içinde açıklanan rakamlar da gösterdi ki işsizlik %12,1'e ulaştı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da istihdamdaki bu yavaşlamanın yarattığı olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için Milli İstihdam Seferberliği başlattı.
İstihdamda sağlanacak artış aynı zamanda ekonomiyi de canlandıracaktır. Çünkü işsizliğin azalması, iç piyasaya canlılık getirecektir.
Peki, bu seferberlik nasıl hayat bulacak? Yani ekonomik durgunluk içerisindeki işveren bu seferberliğe gönlünden öte nasıl bir katkı sunacak?
İşverenin bu seferberliğe gönlünden fazlasını koymasını sağlayacak teşvikler 9 Şubat 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı.
Buna göre, 1 Ocak ve 31 Aralık 2017 tarihleri arasında bir kişinin asgari ücretten istihdamındaki 773 liralık işveren yükünü devlet üstleniyor.
Yani hükümetin verdiği destekle birlikte asgari ücretle bir işçi çalıştıran işverenin maliyeti 1,404 TL'ye geriliyor.
İşveren dilerse Çalışma Bakanlığı ve TOBB ortaklığında başlatılan işbaşı eğitim programı kapsamında istihdam sağlayarak da destek olabilir seferberliğe.
İşbaşı eğitimine katılanların, 1 yıla kadar net asgari ücret tutarını İŞKUR karşılıyor. Bir yılın sonunda işveren, işbaşı eğitim programına katılanları istihdama devam ederse, 42 aya kadar asgari ücret üzerinden SGK işveren payını da ödemeyecek.
Artık gerisi vatan için seferberliğe katılmaya kalmış.
BİZE ULAŞIN