Erhan ÖZMEN: Ekmekte değişim zamanı

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği olarak Gaziantep'te kaliteli ekmek üretimi için uzun zamandır çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyemiz, Üniversitemiz ve Ticaret Borsası da bu çabamıza destek oluyor.
Hedefimiz, UNESCO gastronomi kenti Gaziantep'te sağlıklı ve kaliteli ekmek üretimi yapabilmek.
İşte bunun için "ekmekte değişim zamanı" dedik ve yola çıktık. Yolumuz uzun, biz Türkiye'nin en iyi ununu üretiyoruz ama ekmeğe bunu yansıtamıyoruz.
Yaman bir çelişki aslında bizimkisi. En kaliteli un bizde, en iyi en köklü mutfak kültürü bizde, en girişimci ruh bizde gelin görün ki bunları ekmeğe yansıtamamışız bugüne kadar.
Bu yansımayı başarabilmek için yaklaşık iki yıldır ince ince altyapıyı oluşturmaya çalışıyoruz, artık meyveleri toplamaya başlayacağız.
Proje kapsamında pilot fırınlarda yeni ekmek çeşitlerinin üretilmesi vardı. Hafta içinde Gaziantep'in 11 pilot fırınında yeni ekmek çeşitleri eğitimi başladı.
Bu fırınlarda eğitimlerin ardından üretim başlayacak ve üretilen yeni çeşit ekmekler halka sunulacak. Büyükşehir Belediyesinin organize edeceği kentin muhtelif yerlerinde dağıtımı yapılacak.
Ekmeklerimiz değişime uğrayacak. Vitamini yüksek, lif değeri iyi, insan sağlığına katkı sağlayacak ve çok daha lezzetli ekmekler gelecek sofralarımıza.
Dahası da var. Güçlü bir PR çalışması ile desteklenecek proje. Açık hava reklamları, televizyon programları yaparak, ekmeğin insan sağlığı üzerindeki etkilerini anlatacağız. Anketler yaparak ekmek hakkında geri bildirimleri alacağız.
Son olarak da ekmek festivali yapacağız. En iyi ekmek, en güzel ekmek yarışmalarıyla ödül verip ekmek üzerindeki farkındalığa dikkat çekeceğiz.
Sonuçta "ekmeği ekmekçiye ver, bir ekmek de üste ver" dedirtecek kaliteyi, verimliliği, güzelliği getireceğiz sofralarımıza.
BİZE ULAŞIN