‘Hasta adam’dan güçlü Türkiye’ye

AB Bakanı Ömer Çelik, Türkiye’nin ‘hasta adam’ etiketinden 2002 yılından sonra başlayan AK Parti iktidarı ile hızla kurtulduğunu belirterek, “Güçlü Türkiye yolunda hızla ilerledik” dedi

‘Hasta adam’dan güçlü Türkiye’ye
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "Siyasi şartlar ne olursa olsun Türkiye'nin ekonomisini büyütmek, emeğinin kıymetini büyütmek, Türkiye'nin istihdam sağlayan, üreten güçleriyle siyasi kadroların buluşmasını sağlamak, Cumhuriyetin mayasındaki öngörünün ve vizyonun bize emrettiği bir şeydir" dedi. Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin de katıldığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığının iş birliğinde TÜYAP Fuar Alanında düzenlenen "Üreten Türkiye Konuşuyor" toplantısında, istihdam sağlayan aktörlerin Adana'da olmasından dolayı memnuniyet duyduğunu belirtti.

ORTAYA KONULAN VİZYON
Tarihte iki kere "hasta adam" muamelesi gördüklerine, bunlardan ilkinin 1800'lü yıllarda Osmanlı Devleti için yapıldığına dikkati çeken Çelik, şöyle devam etti: "O 'hasta adam' olma durumundan genç ve taze Cumhuriyeti, yepyeni bir devleti, hak edilmiş ve bedeli ödenmiş bir Kurtuluş Savaşı'nın neticesinde kurarak çıktık. Maalesef 90'lı yıllarda ve 2000'li yılların başında da benzer bir söylem Türkiye için söz konusuydu. O zaman da Türkiye'ye 'hasta adam' etiketi ve yakıştırması, yaklaşık 100 yıllık bir aradan sonra tekrar yapıştırılmıştı. 'Hasta adam' sürecinden, 2002'den beri Türkiye'de inşa ettiğimiz istikrar, ortaya koyduğumuz vizyon, demokrasinin güçlenmesi, vatandaş iradesinin hükümete ve devlet hayatına yansıması bu etiketinin kıskacından çıkmamızı sağlamıştır."

İKİNCİ KEZ GAZİ MECLİS
Adana'yı, ticaretin, sanayinin ve tarımın başkenti olarak nitelendiren Çelik, kentin Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı olduğunu vurguladı. Çelik, dünyadaki tüm parlamentoların bir kurtuluş savaşı sonunda kurulduğunu ancak bunun tek istisnasının TBMM olduğunu vurgulayarak, "TBMM, Kurtuluş Savaşı'ndan önce kurulmuş, Kurtuluş Savaşı'nı komuta etmiş, bizzat başkomutanlık yaparak 'gazi' unvanını almış bir meclistir" diye konuştu. Kurtuluş Savaşı'nda, Polatlı'dan tank sesleri duyulurken TBMM'yi terk etmeyen milletvekillerinin torunlarının, 15 Temmuz gecesi FETÖ'nün aziz milletin aziz varlığına dönük saldırısında da Meclisi açtığını ve ikinci kez "gazi" unvanını hak ettiğini anlattı.
BİZE ULAŞIN