Kılavuzlu toprağa hayat verecek

GAP Eylem Planı kapsamına alınan Kılavuzlu Sulama Projesi, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay’da binlerce hektarlık alanda yeni bir Çukurova oluşturacak

Kılavuzlu toprağa hayat verecek
Güneydoğu Anadolu Projesi Eylem Planı kapsamına alındıktan sonra çalışmaları hızlandırılan dört etaplı Kılavuzlu Sulama Projesi, tamamlandıktan sonra Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay'da binlerce hektarlık alana hayat verecek. Yaklaşık 1 milyar liraya mal olması planlanan projenin tamamlanan 1'inci etabı sayesinde 4 bin 650 hektar alan suya kavuştu. DSİ 20. Bölge Müdürü Emrah Köleoğlu, projenin hem bölge tarımı hem de istihdama önemli katkı sağlamaya başladığını söyledi.

YÜZDE 60'I TAMAMLANDI
Kılavuzlu Barajı'nda inşaatı devam eden ana kanalda çalışmaların yüzde 60 tamamlandığını aktaran Köleoğlu, ilk etapta yaklaşık 4 bin 650 hektarlık alanın sulamaya açıldığını belirtti. Köleoğlu, ilk etabın faaliyete geçirilmesiyle yıllık 26 milyon liralık zirai gelir artışı oluştuğunu, yaklaşık 10 bin kişiye de istihdam alanı yaratıldığını anlattı. Köleoğlu, ikinci aşamanın ihalesinin yapılığını, sözleşmenin imzalandığını kaydetti.

İSTİHDAM ARTACAK
Proje kapsamında da 180 bin dekarlık bir alanda sulama şebekesi döşeme inşaatı yapılacağını bildiren Köleoğlu, "İnşaat tamamlandığında 100 milyon liralık yıllık gelir artışı ve 36 bin kişiye de istihdam sağlanmış olacak. İnşaatın üçüncü aşamasında ise yaklaşık 15 bin hektarlık alanda sulama şebekesi inşaatımızı gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda da yine 83 milyon liralık yıllık gelir artışı, 30 bin kişiye de istihdam sağlanmış olacak" dedi. Kılavuzlu Sulama Projesi'nin 4'üncü kısım inşaatı işi ihalesinin mayıs ayında gerçekleşeceğini ifade eden Köleoğlu, "Bu kapsamda 50 milyon liralık yıllık gelir artışı sağlanacak, 20 bin kişiye istihdam sağlanmış olacak. Yani Kılavuzlu sulamasındaki 4 aşamalı inşaatların tamamlanmasıyla 250 milyon liralık yıllık gelir artışı sağlanacak, yaklaşık 100 bin kişiye istihdam sağlanmış olacak. İnsanların gelirlerinin 4 kart atmasını hedefliyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN