Şehmuz’a can veren dokunuş

Kalıtsal SMA hastalığından dolayı, ailesiyle sadece gözleri ve ağzından çıkan mırıldanmayla temas kurabilen 6 yaşındaki Şehmuz, annesi ve 7/24 hizmet veren sağlık ekibi sayesinde hayata tutunuyor

Şehmuz’a can veren dokunuş
Adana Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı hastaneler tarafından yürütülen evde bakım hizmeti, insanlara can vermeye devam ediyor. Kalıtsal olan görülen, hareket sinir hücrelerinden kaynaklı nöromüsküler bir rahatsızlık olan Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastası olan 6 yaşındaki Şehmuz Gök de bu hizmetten faydalanıyor. Adana Kadın Doğum Çocuk Hastanesi'nden Çocuk Sağlığı Hastalıkları Evde Bakım Hizmeti ekibi, 5 yıldır Şehmuz'a 7/24 hizmet sunarak hayata tutunmasını sağlıyor.

İLAÇ VE CİHAZ YARDIMI
Şehmuz'a SMA teşhisinin 9 aylık iken konulduğunu belirten 3 çocuk annesi Velican Gök (35), devletin sağladığı imkanlar sayesinde oğlunun her türlü ihtiyacını karşıladığını açıkladı. İlk yıllarda çok korktuğunu anlatan Gök, "Ellerim titriyordu ağlıyordum. Günlük bakımını yapamıyordum. Doktor ve hemşireler, oğluma nasıl bakabileceğimi öğretti. Devlet, ilaçların yanında hayati öneme sahip cihaz yardımı yaptı" dedi. Oğluyla gözleri ve ağzından çıkan mırıltılar aracılığıyla iletişim kurduğunu anlatan Gök, "Bugünlere devletin sağladığı hizmet sayesinde geldim. Sağlık personelleri beni hiç yalnız bırakmadı. İhtiyaç duyduğumda hep yanımda oldular. Gecenin bir yarısı telefonla ulaşabiliyorum. Whatsapp'tan soruyorum, hemşire hanım anında dönüyor. Rapor ve ilaç konusunda da yardım ediyorlar. Böylece oğlumun başından ayrılmıyorum. Allah devletimizden, büyüklerimizden razı olsun" diye konuştu.

SAĞLIĞI BOZULABİLİR
Şehmuz'un düzenli olarak evde bakım hizmeti aldığını anlatan Op. Dr. Deniz Kaya, "Hastanemizden evde bakım hizmeti alan 75 hastamız var. Tüm ilaç ihtiyaçları, cihaz ihtiyaçları devlet tarafından karşılanıyor. Bu hizmetten faydalanan aileler, bize 7/24 telefonla ulaşabiliyor. Şehmuz'a bakım ve destek tedavisi uyguluyoruz. Bu tür hastaların, bir gün içerisinde kötüleşmesi ve yoğun bakımlık hale gelmesi mümkündür. O nedenle rutin kontrollerini yaptık. Aileye ihtiyaçlarını sorduk. İlaçlar mevcut, cihazlar çalışıyor, sağlık olarak da bir problem görmedik" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN