Demokrasiye sahip çıkarız

Arslanköylü kadınlar, referandum kararlarını ‘evet’ olarak açıkladı ve “1947’de nasıl ki annelerimiz, babalarımız sandığa sahip çıkmışlarsa, 16 Nisan’da da biz demokrasiye sahip çıkacağız” dediler

Demokrasiye sahip çıkarız
Tek partili dönemden çok partili sisteme geçişte, 1947'de yapılan muhtarlık seçimlerinin kanunsuz olduğu iddia edilerek yenilenmek istenmesi karşısında 'sandık namusumuzdur' diye buna izin vermeyen Mersin'e bağlı Arslanköy'de yaşayan kadınlar, 16 Nisan referandumunda 'evet' oyu vererek milli iradeye sahip çıkacaklarını söyledi.

DEMOKRASİNİN SİMGESİ
Toros Dağları'nın eteğinde Türkiye demokrasisinin simgeleri arasında yer alan Arslanköylü kadınlar, referandum kararlarını SABAH Güney ekibiyle paylaştı. 16 Nisan'da sözün tam olarak millete verilmesinin oylanacağını belirten Arslanköylü kadınlar, 1947 yılında olduğu gibi yine demokrasiye sahip çıkarak 'evet' diyeceklerini açıkladı.

MİLLETİMİZ KAZANIYOR
Arslanköy'de doğup büyüdüğünü belirten 48 yaşındaki Zülfü Yıldırıcı, "1947'de annelerimiz, sandığa sahip çıktı, hile yapanları dövdü. O gün bugündür, burada hep demokrasi kazanıyor. Bir haksızlık olsa bu seferde biz sahip çıkarız. Tıpkı 15 Temmuz'da vatanımıza sahip çıktığımız gibi. Millet canını verir, yine de demokrasisine, sandığına ve iradesine sahip çıkar" dedi.

VESAYETLE YÖNETİLMEYECEK
Feride Gürgah (79)
Seçim sonucunda CHP'nin gösterdiği aday değil de Demokrat Parti'nin gösterdiği bir aday seçilmişti. Fakat dönemin valisi asker gönderip yeniden seçim yapılmasını istemiş, içerisinde mühürlenmiş oy bulunan sandıklar kullanılmak istenmiş. Askerden korkmayan köylüler de sandığa sahip çıkarak, 'sandık bizim namusumuzdur' demişler. Şimdi ben çocukluğumda gördüğüm zulümleri, haksızlıkları, vesayeti torunlarıma göstermek istemediğim için 'evet' diyeceğim.

GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN EVET
Fatma Yıldırım (50)
Arslanköylü kadınların hikayesiyle büyüdüm. Burası sıradan bir 'köy' değil. Burası milletin iradesine sahip çıktığı yer. Burası adaletin zorla da olsa yerini bulduğu yer. Burası kadınların, demokrasiye ders verdiği yer. Önümüzde 16 Nisan'da yapılacak olan referandum var. Arslanköy, tabii ki yine iradesine sahip çıkacak. Koalisyon dönemlerini yaşamamak için, güçlü iktidarlar için, uzlaşma için biz 'evet' diyeceğiz.

YAŞANANLAR FİLM GİBİ
Fatmagül Koç (45)
Bizler AK Parti Hükümeti'nden önce çok büyük zorluklar çektik. Hastane kuyruklarında bekledik, ilaç bulamadığımız günler oldu, parasızlıktan okuyamadık, köye gelecek yolumuz yoktu, yağ kuyrukları, şeker kuyrukları olurdu ama şimdi hepsi sadece filmlerde oluyor. Çünkü AK Parti Hükümeti o zamanları insanlara unutturdu. Demek ki güçlü iktidarlar bunu başarabiliyor. Türkiye'nin istediği hedeflerine ulaşması için 'evet' diyeceğim.

YETKİNİN MİLLETE VERİLMESİ
Ayten Koç (51)
Bizim büyüklerimiz, canının gitmesini göze alarak vesayete direnmiş. Şimdi bizim önümüze yetkinin millete geçmesi sunuluyor. Referandumda Arslanköylü kadınlar kendisine yakışanı yapacak. Biz bunu ret eder miyiz? Bu bize yakışır mı? Biz Arslanköy'e yakışır şekilde, 'evet' diyeceğiz. Yetkinin millete verilmesi için evet.
BİZE ULAŞIN