Gaziantep’e kaynak suyu

Yüksek enerji maliyetleri nedeniyle Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanan Gazianteplileri kurtaracak projenin temeli atılacak

Gaziantep’e kaynak suyu
Yıllardır Kahramanmaraş'taki Kartalkaya Barajı'ndan gelen ve kot farkı yüzünden büyük enerji maliyetleri nedeniyle yüksek fiyata mal olan suyu içen Gaziantepliler, Başbakan Binali Yıldırım'ın temelini atacağı "Düzbağ İçme Suyu Projesi"yle rahata kavuşacak. Yüksek rakımlı bir bölgeden geldiği için enerji maliyetleri sıfırlanacak olan projeyle su faturaları ciddi oranda düşecek.

ÜÇ AYRI İSTASYON
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep'in yeraltı kaynaklarından gelen suyun yeterli olmaması nedeniyle Kartalkaya Barajı'ndan su getirilmek zorunda kalındığını belirterek, "Kartalkaya ve Mizmilli'den getirilen su, şehrin rakımının yüksek olması nedeniyle 3'er istasyonundan kademeli olarak pompalanıyor. İşlem ciddi maliyetlere sebep oluyor. GASKİ'nin bütçesinin dörtte biri enerjiye gidiyor. O nedenle vatandaşlarımız pahalı su içiyor" dedi.

MALİYET SIFIRLANACAK
Yüksek enerji bedelleri ödeyerek şehrin içme suyu ihtiyacını yönetmenin, uzun vadede mantıklı ve sürdürülebilir olmadığına dikkat çeken Başkan Şahin, "Yaptığımız araştırmalar sonucunda Kahramanmaraş'ın Düzbağ beldesinde, Göksü çayından su getirebileceğimizi tespit ettik. Burasının rakımı çok yüksek olduğu için enerji maliyeti az olacak. Bize uzaklığı 103 kilometre olan bu suyun kalitesi ve sertlik oranı da çok iyi. Enerji ihtiyacı olmadan bu suyu getireceğiz" diye konuştu. Türkiye'nin en büyük 2. İçme Suyu Projesi olarak hayata geçecek olan Düzbağ Projesi kapsamında, 103 kilometrelik bir mesafeden getirilecek su için, 2.6 metre çaplı borulardan oluşan bir isale hattı inşa edileceğini belirten Şahin, isale hattının şehre doğal eğimle su temini amacını sağlayabilmesi için 3 bin 600 metre uzunluğunda, 5.6 metre çapında bir tünel açılacağını söyledi. 7 yılda tamamlanacak baraj yapısını bekleyerek, mevcut su ihtiyacını şansa bırakmayacaklarını ifade eden Şahin, "Ara çözüm olarak şehre su temini sağlayacak bir regülatör yapısı oluşturulacak. Sonrasında baraj yapısına entegre olacak bu regülatör ve isale hattı sayesinde su, elektrik enerjisinden bağımsız olarak, doğal eğimle, şehre kadar iletilecek ve Düzbağ Barajı tamamlanana kadar Gaziantep'in su ihtiyacı temiz ve uygun maliyetli bir şekilde karşılanacak" diye konuştu.

KALYON İNŞAAT YAPIYOR
Birinci ishale hattının 103 kilometre isale hattı ve regülatör yapılması planlanmakta. Proje İstanbul'a su temin edilen Melen Projesi'nden sonra Türkiye'nin 2. büyük projesi olacak. 2016 yılında inşaat ihalesi yapıldı ve Kalyon İnşaat ile 898 milyon TL bedelle sözleşme imzalandı. Geçen Şubat ayında yer teslimi yapılarak işe başlandı. 730 günde tamamlanması planlanıyor. İkinci aşamada DSİ tarafından projesi ve inşaatı yapılacak baraj ile Gaziantep'e tamamı kesintisiz su temini sağlanacak. Projenin toplam maliyeti ise 1 milyar 800 milyon TL olacak.
BİZE ULAŞIN