Sırrıberk ARSLAN: Fırat ve Keban ‘evet’ akıyor

Son iki haftadır, Adıyaman, Malatya, Siverek ve Elazığ bölgelerinde son 12 yılda bu yana yapılan devlet hizmetlerinin bölgede yaşayan halkın makûs talihini nasıl değiştirdiğini görmek ve halkın şimdi hangi duygular içinde olduğunu öğrenmek için bölgede bulundum.
Elbette ki amacım ülkenin dört bir köşesinde olduğu gibi bu bölgenin nereden nereye geldiğini en güzel şekliyle anlatacak haberleri yapmaktı.
Bununla birlikte 16 Nisan günü Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ni oylamak üzere sandık başına gidecek olan bölge halkının ne düşündüğünü öğrenerek, mesleki tecrübemin süzgecinden geçirip kararlarının rengini tahmin edebilmekti.
Vallahi hemen açıkça söyleyeyim:
Bu millet 16 Nisan'da öyle bir Osmanlı tokadı basacak ki vatan hainlerine, sesi yedi düvelden duyulacak.
Son 13-14 yılda bu bölgeye yapılan hastaneler, yollar, köprüler, okullar bölge halkının makûs talihini değiştirmiş.
Bir röntgen filmini çektirmek için ya 60-70 km yakındaki komşu ile gitmeyi ya da 2-3 ay sıra beklemeyi kabullenmek zorunda kalan bölge halkı, bugün yaşadığı şehirde, Türkiye'nin çeşitli illerinden, yurt dışından bile tedavi olmak için vatandaşların gelmeye başladığı hastanelere kavuşmuş. Örneğin: Adıyaman Hastanesi… Yol olmadığı için bir avuç yemin 3 katı yol parası vererek, ekmek kapısı olan hayvanını kesmek zorunda kalan Kahtalılar, eskiden feribotla haftada bir geliş gidiş yaptıkları Siverek-Diyarbakır tarafına şimdi günde üç defa gidiş geliş yapıyorlar.
Cumhurbaşkanımızın 'yapın' talimatıyla 900 günde tamamlanan Nissibi Köprüsü sayesinde… Anlatmakla bitmeyecek, yazılmakla son bulmayacak hizmetleri kör olanlar dahi görür desem bana gülmeyin.
Şunu gördüm: 16 Nisan'da bölge halkı hasretle beklediği anayasayı oylayacak. Kararları net. Oyları evet.
Herkes bu referandumda ülkenin geleceğine sahip çıkma adına sandık başına gidecek.
Bölge halkı kendine gelen tüm bu hizmetlerin kaynağının istikrar olduğunu ve bu istikrar sayesinde 80 yıldır yapılmayanların yapıldığının bilincinde.
Özetle Fırat Nehri ve Keban Barajı evet akıyor. 16 Nisan'da Avrupa'nın katakulli oyunlarını başlarına geçirecekler. Onların Türkiye'yi parçalayıp bölmeye, çift başlı ve koalisyonların hâkim olduğu bir ülke haline getirmelerine bu millet asla ve katiyen izin vermeyecek.
Bölge halkı biliyor ki 16 Nisan'da evet diyecekleri sistemde millet patron olacak.
Karar da yetki de milletin olacak.
BİZE ULAŞIN