Hatay tüm dünyaya kardeşliği gösterdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hatay, Suriyeli kardeşlerine sahip çıkarak tarihin her döneminde olduğu gibi bugün de kardeşliğin şehri olduğunu gösterdi” dedi

Hatay tüm dünyaya kardeşliği gösterdi
CumhurbaşkanI Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'da toplu açılış törenine katıldı. İtfaiye Meydanı'nda düzenlenen törende konuşan Erdoğan "Bu meydandan Hatay'ın tüm ilçelerindeki, mahallerindeki kardeşlerimize selamlarımı gönderiyorum. Buradan Hatay'ın, sizlerin yıllardır kendi canınızdan bir parça gibi görerek sahip çıktığınız muhacir kardeşlerimi selamlıyorum. Hatay, tarihin her döneminde olduğu gibi bugün de kardeşliğin şehri olduğunu gösterdi. Hatay, bu kavramı dillerinden düşürmedikleri halde fiiliyatta yanından bile geçmeyenlere, medeniyet şehri olduğunu gösterdi" dedi.

ANLADIKLARI DİLDEN
Suriye'de rejimin kimyasal silah kullanmasına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, medeniyetin sözle ve şekille değil, mağdurlar ile mazlumlara kucak açarak, yaşatarak mümkün olduğunun ispatının Hatay olduğunu vurguladı. Erdoğan konuşmasında şunları söyledi: Tek başına Hatay'ın gösterdiği fedakarlığın onda birini, yüz milyarlarca dolarlık bütçeleriyle göstermeyenlere yazıklar olsun. Dünyada garip gurebaya, fakir fukaraya elini uzatan bir numaralı ülke Türkiye. 16 Nisan, Türkiye'nin işte bu çocuk katilleriyle anladıkları dilden hesaplaşmasının da yolunu açacaktır. 16 Nisan, Türkiye'nin topraklarına göz diken terör örgütlerini koruyanlara sadece sesini yükseltmekle kalmayacağı çok daha kararlı şekilde dur diyeceği bir dönemin de başlangıcı olacaktır.

HATAY EVET DİYOR MU?
Hatay, 16 Nisan'da büyük Türkiye için evet diyor mu? Hatay, 16 Nisan'da müreffeh Türkiye için evet diyor mu? Hatay, 16 Nisan'da istikralı Türkiye için evet diyor mu? Hatay, 16 Nisan'da güçlü Türkiye için evet diyor mu? Şimdi öyle bir cevap verin ki evet, evet, evet... Halep, Idlib, Musul'daki insanlık suçlarını işleyenlerin ve onları destekleyenlerin kulakları işte sizin bu sesinizle Allah'ın izniyle çınlayacaktır. Hatay, 16 Nisan'da çocuk katillerine dersini verecek Türkiye için evet diyor mu? Erdoğan'ın çağrısına alanı dolduran binlerce kişi hep bir ağızdan 'evet' diye karşılık verdi. Hatay'ın bağımsızlığın şehri olduğunu belirten Erdoğan, kentin demir çelik sektörünün lokomotifi, tarımın ve bereketli toprakların diyarı olduğunu dile getirdi. Erdoğan, Hatay'ın ticaretin merkezi, sahip olduğu kültürel değerleri turizmle birleştiren önemli bir kent olduğunun altını çizerek, "Bunun için Hatay istikrarın kıymetini bilir. Krizlerin ülkemize ve kendisine neye mal olduğunu Hatay çok iyi bilir. Geçtiğimiz 14 yılda Hatay'a 21 katrilyon yatırım yaptık. Hatay'ı tarihine uygun yeni bir kalkınma yoluna soktuk. Bugün Hatay dış ticaret hacmi itibariyle ülkemizin 11'inci şehri haline geldi" dedi.

İTFAİYE MEYDANI TIKLIM TIKLIM
16 Nisan'a 8 gün kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın durağı medeniyetler beşiği Hatay oldu. Ezan, çan ve hazan seslerinin birbirine karıştığı, çok kültürü ahenk içinde bünyesinde barındıran Hatay'da mitingin yapıldığı İtfaiye Meydanı tıklım tıklım doldu. Meydan davul zurna sesleriyle coşarken, 'Ölürüm Türkiyem' şarkısına ellerinde Türk bayrakları ve 'evet' flamaları sallayanlar eşlik etti.

BİR SANA DOYAMADIK REİS BİR DE KÜNEFEYE
Meydana Erdoğan'ın fotoğrafının bulunduğu bir afişte 'Bir sana doyamadık Reis, bir de künefeye' yazısı dikkat çekti. Meydandaki bir başka pankartta da, 'Biz Şirin sen Ferhat. Delelim Amanos'u, sevgimize sevgi kat', diğer bir pankartta ise '15 Temmuz'un bekçisi, 16 Nisan'ın evetçisiyiz' ifadesi dikkat çekti. Meydanda, ağırlıkta olan kadınlardan bazıları alınlarında 'Başkan Tayyip Erdoğan' bantları taktı.
BİZE ULAŞIN