Kahramanmaraş’ın İstiklâl Madalyası gururu 92 yaşında

Büyükşehir Belediye Başkanı M.Fatih Erkoç, Kahramanmaraş’ın destansı direnişiyle düşman işgalinden kurtuluşuna ve alınan İstiklal Madalyası’nın önemine dikkat çekti

Kahramanmaraş’ın İstiklâl Madalyası gururu 92 yaşında
Kahramanmaraş'a İstiklal Madalyası verilişinin 92. yıl dönümü törenle kutlandı. Atatürk Meydanı'nda düzenlenen törende, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Türk bayrağına İstiklal Madalyası'nı taktı. Başkan Erkoç, Kahramanmaraş'ın destansı direnişiyle düşman işgalinden kurtuluşuna ve alınan İstiklal Madalyası'nın önemine dikkat çekti.

YEREL DİRENİŞ GÜCÜ
Yenilginin ve işgalin kader olarak görüldüğü bir zamanda edelerin, Sezai Karakoç'un "Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır, ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır. Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır" dizelerinde anlatılan, göklerden gelen kararı hayata geçirmek için özgürlük savaşını başlatarak kendi yerel direniş güçleriyle topraklarını işgalden kurtardığın vurgulayan Erkoç, şunları kaydetti:

22 GÜN 22 GECE
"Anadolu'nun içerisinde bulunduğu geceyi onaran mimarlar olarak adlarını tarihe yazdırdılar. 21 Ocak 1920 tarihinde başlayarak 22 gün 22 gece devam eden bu özgürlük mücadelesi Türk Kurtuluş Savaşı'nın da ilk kıvılcımını teşkil eder. Bu anlamda Kahramanmaraşlılar işgale karşı direniş yangınının ilk ateşini yakarak tüm yurtta direnme gücünü ve zafere inancını artırarak Anadolu'nun da kaderini değiştirmişlerdir. Madalyaların en önemlisi bizzat cephede çarpışarak üstün başarı gösteren asker sivil ve şehit düşenlerin ailelerine verilmekte olan kırmızı şeritli İstiklal Madalyası'dır. İşte dünya tarihinde ilk defa bu madalyaya sahip olan şehir ise Kahramanmaraş'tır."
BİZE ULAŞIN