ADASO onur ödülleri verildi

Adana Sanayi Odası’nın “50. Yıl Onur Gecesi”nde firmalara ödül verildi. Yemeğe katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş adamlarından 16 Nisan’da ‘evet’ demelerini istedi

ADASO onur ödülleri verildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adana Sanayi Odası (ADASO) tarafından bir otelde düzenlenen "50. Yıl Onur Gecesi"nde, iş adamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Erdoğan, Türkiye'nin, birçok sabotaj girişimine rağmen kalkınma yolculuğunda kararlılıkla yürüdüğünü belirterek "İşte bugün burada olduğu gibi kamu kurumlarımız ve özel sektörümüzle iş birliği içinde, geçmişteki hizmetleri ve bu hizmetlerin takdiri sebebiyle geleceğe dair projelerin şu anda planlamasını yapıyoruz. İçeriden ve dışarıdan ısrarla oluşturulmaya çalışılan kötümserlik havasına rağmen ekonomimize güven her geçen gün daha da yükseliyor" dedi.

HEDEFİMİZ HEP BUYDU
Devlet ve milletin el ele verdiğini, kurulan tuzakların tamamını sürekli boşa çıkardığını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: "Türkiye'nin tökezleyeceğini düşünenlere unutamayacakları dersleri verdik. Milletimizin tehditlere, ekonomik suikast girişimlerine boyun eğeceğini zannedenler, biraz daha hüsrana uğradılar. Özellikle bu hafta açıklanan büyüme rakamları, bu çevreler için tam bir hayal kırıklığı oldu. Sanayiciler olarak sizler de takip ettiniz. 2016 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 2,9 oranında büyüme kaydetti. Son çeyrekteki rakam, beklentilerin çok üzerinde gerçekleşti ve yüzde 3,5'a ulaştı. Elbette biz bu oranları yeterli bulmuyoruz. Bizim başbakanlığımızdan itibaren, ortalama yüzde 5'i hep tutturalım, hedefimiz hep buydu. Bu yaşanan olaylar, bizim bu oranımızın altında tecelli etti"

MEVSİMLİK İSTİHDAM
Başlatılan istihdam seferberliğinin meyvelerini almaya başladıklarını vurgulayan Erdoğan, istihdam konusunda verilen sözlerin yakın takipçisi olduğunu, olmaya devam edeceğini bildirdi. Vali Mahmut Demirtaş ile konuştuğunu, Adana'nın istihdam konusunda istikrarla yola devam ettiğini öğrendiğini aktaran Erdoğan, şöyle konuştu: Bu tabii önemli. Aynı şekilde diğer vilayetlerimizde de bunu yakalamamız, böylece hedefi istihdamda hedefi aşmamızın gereğine inanıyorum. Bunu başaracağız. Hele hele şimdi mevsimlik istihdam süreci başlıyor ki bunu kat be kat gerçekleştireceğiz." "Battı, bitti, Türkiye'nin ekonomisi çöktü" şeklindeki eleştirileri hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İşte buyurun 18 Mart Çanakkale Köprüsü'nün temelini attık. Kaça bunun ihalesi? Buranın maliyeti inşallah yaklaşık 10 milyar 500 milyon TL. Kimler yapacak bunu? Yüzde 50 Türk firması, yüzde 50 Kore, beraber yapıyorlar" dedi. Erdoğan, "Hani batmıştık, hani bitmiştik eser ortada ve çok kısa zamanda inşallah bunu bitirecekler ama biz durmuyoruz, yola devam. Bugün artık küresel krizler bile bizler tarafından rahatça atlatılabilen bir ekonomik güçle oluşuyor" diye konuştu.

ÇOK GÜÇLÜ DESTEK
Erdoğan, salonda bulunanlara "Bunun için 16 Nisan konusunda siz iş adamlarımızdan çok güçlü bir destek bekliyorum. Ben sizlerin tarihi bir oy oranıyla güçlü, büyük, müreffeh, istikrarlı ve bunun yanında büyüme iradesi olan Türkiye için 'Evet' diyeceğine inanıyorum" şeklinde seslendi. AB Bakanı Ömer Çelik yaptığı konuşmada, "Bu sistem değişikliği inşallah Cumhuriyet'in gerçek sahibinin cumhur olduğunun altını çizecek bir değişiklik olacaktır" şeklinde konuştu.YENİ İSTİHDAMLAR
Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 Temmuz'da hain darbe girişimi sırasında vatanı korumak adına büyük bir cesaret örneği gösterdiğini belirterek, tüm dünyanın, Türkiye'nin birliğinin bozulamayacağını gördüğünü söyledi. Kent ve bölge ekonomisi hakkında bilgi veren Kıvanç, Türk ekonomisinin büyük atılım gerçekleştirdiğini ifade etti. Kıvanç, 16 Nisan'daki halk oylamasının ülke için bir dönüm noktası olacağını aktararak, "Geleceğimiz için, üretimimiz, istihdamımız, ihracatımız, istikrarlı bir yönetim ve güçlü bir Türkiye için Adana iş dünyası ve sanayicileri olarak evet, evet, biz de varız." dedi. Verdikleri istihdam sözünü de yerine getirdiklerini bildiren Kıvanç, "Bugün itibarıyla Adana olarak şubat ayından bu yana 14 bin 756 kişiye yeni istihdam sağlanmış, ilave olarak da 2 bin 239 kişiye iş başı eğitimi vermişiz." diye konuştu.

SAHİBİ CUMHUR
AB Bakanı Ömer Çelik yaptığı konuşmada, "Bu sistem değişikliği inşallah Cumhuriyet'in gerçek sahibinin cumhur olduğunun altını çizecek bir değişiklik olacaktır" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN