Tosyalı dünyaya temiz çelik satıyor

Dünyanın her köşesine çelik pazarlayan Tosyalı, tesislerinde kullandığı sıfır karbon salınımlı enerji sayesinde en küçük karbon ayak izine sahip çelik borular üretiyor

Tosyalı dünyaya temiz çelik satıyor
Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, dünyanın en küçük karbon ayak izine sahip çelik boru üretimini, solar sistemden sağladıkları 10 megawatt enerji sayesinde yaptıklarını söyledi. Tosçelik tesislerinin çatısında 205 bin metrekare alanda kurulu güneş panelleri sayesinde tesisin kendi enerji ihtiyacını fazlasıyla karşıladığını belirten Tosyalı, "Sıfır karbon salınımlı enerjiyle dünyanın en çevreci çeliğini üretiyor, dünyaya pazarlıyoruz" dedi.YILLIK ÜRETİM 33 MİLYON TON
Aynı zamanda Çelik Üreticileri Birliği Başkanı da olan Tosyalı, sektörde 2014-2015 dönemindeki kapasite kullanım kaybını azalttıklarını, geçen yıl 33 milyon ton üretim yaptıklarını aktardı. Türkiye çelik üretiminin İskenderun, Marmara ve Ege bölgelerinden karşılandığını kaydeden Tosyalı, "İskenderun bölgesi, toplam üretimin yüzde 40'tan fazlasını tek başına karşılıyor. Biz de Tosyalı olarak bölgedeki 17 tesisimizle üretimde büyük paya sahibiz" diye konuştu.
Asrın projesi olarak adlandırılan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) boru ihtiyacının yüzde 32'sini tek başına karşıladıklarını belirten Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı şunları söyledi: TANAP için son boruyu da geçen hafta üretip gönderdik. Gaziantep içme suyu projesinin 160 bin ton boru ihtiyacını yine tek başımıza karşılıyoruz. Tam kapasiteyle çalışan tesislerimizde günde bin ton spiral boru üretimi yapılıyor.
Çelik üretiminde doğaya en saygılı kuruluş olduklarına dikkat çeken Tosyalı, "Tesislerimizin çatısına 205 bin metrekarelik güneş panelleri kurarak kendi enerjimizi üretmeye başladık. Üretimde ortalama 6 megawatt enerji kullanırken, solar sistemden 10 megawatt enerji elde ediyoruz. Yani enerjimizin tamamını güneşten karşılıyoruz. Bu sayede enerji sektöründe en küçük karbon ayak izine sahip çelik boru üretiyoruz. Tosyalı olarak doğayı korumayı ilke ediniyoruz" dedi.

DÜNYANIN EN İNCE ÇELİĞİ
Akla gelebilecek her ürün için çelik üretimi yaptıklarını ifade eden Tosyalı, deodorant kutusundan konserveye, gıda ambalajından pil kaplamasına kadar her sektörün ihtiyacına cevap verebilecek üretimi, Osmaniye bölgesindeki tesislerde gerçekleştirdiklerini vurguladı. Tosyalı, Japon Toyo Kohan ortaklığı ile faaliyet gösteren 5 fabrikayı ileri teknoloji çeliğin üretildiği tesis haline getirdiklerini, dünyada en ince çeliği üreten 3 tesisten birinin Tosyalı Toyo olduğunu vurguladı.
BİZE ULAŞIN