Patates eylemi yapan çiftçilere beraat

Patates eylemi yapan çiftçilere beraat
Adana'da patatese düşük ücret verildiğini ileri sürerek eylem yapan ve polis memurlarına hakaret edip darp ettikleri ileri sürülen 11 çiftçi "Görevi yaptırmamak için direnme, hakaret, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme, bunların hareketlerine katılma" suçlarından 2 ile 8 yıla kadar hapis istemi ile yargılandıkları davadan beraat etti.

TRAKTÖRLÜ EYLEM
Üreticiler, 24 Nisan 2016 günü patatese düşük ücret verilmesine tepki göstermek amacıyla Büyükdikili Mahallesi otoyolda traktörleriyle eylem yaptı. Eylem sırasında polis ve üreticiler arasında arbede çıktı. Polislerin şikayeti üzerine çiftçilerden Mustafa, Erdinç, Şaban, Eray, Esat, Mehmet, İsa ve İslam K., Mehmet ile Uğur Ç., Ahmet K. hakkında soruşturma başlatıldı.

DAVA AÇILDI
Cumhuriyet savcısı, çiftçiler hakkında Adana 6. Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açtı. İddianamede, "Şüphelilerin ürettikleri patatesin para etmemesi üzerine yolu trafiğe kapatıp eylem yaptıkları, polislerin uyarılarını dikkate almayarak cebir, şiddet ve tehdit kullanarak kamu görevlisine direndikleri, hakarette bulundukları anlaşılmaktadır" denildi. Hâkim, sanıkların "Görevi yaptırmamak için direnme ve kamu görevlisine karşı hakaret" suçunu işleme kast ve taksirlerinin olmadığı, "Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme bunların hareketlerine katılma" suçunu işlediklerinin sabit olmaması nedeniyle beraatine karar verdi.
BİZE ULAŞIN