15 kadından 15 Temmuz tasviri

Yüreğir Kültürevleri’nde eğitim gören 15 kadın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, 15 Temmuz direnişinin tasvir edildiği kabartma tablo hediye etti

15 kadından 15 Temmuz tasviri
Yüreğir Belediyesi Kültürevleri'nde seramik eğitimi gören 15 Adanalı kadın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 15 Temmuz direnişinin kabartma tekniği ile tasvir edildiği özel bir tablo hediye etti. 15 kadın, 15 günde özel bir 15 Temmuz tablosu yaptı. El emeği göz nuru tablo, toplu açılış töreni için Adana'ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a takdim edildi. Eser, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan adına Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Naci Kazan tarafından verildi. Tabloyu yakından inceleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, verdikleri emek ve güzel eserden dolayı Yüreğirli kadınlara teşekkür etti.

ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİLER
15 Temmuz Milli Direniş tablosunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunmaktan mutluluk duyduklarını belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, "Türk milleti, 15 Temmuz'da hain FETÖ/PDY örgütüne ve onların işbirlikçilerine karşı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla sokaklara dökülerek tanka, topa, silaha vücudunu siper etmişlerdir. Söz konusu vatanı olduğunda gözünü bile kırpmadan ölüme koşan asil bir milletiz. Kültürevlerimizde eğitim alan kadın kursiyerlerimiz de, bu anlamlı mücadeleyi ölümsüzleştirmek istediler. Yüreğirli kadınlarımıza fırsat verildiğinde çok güzel eserler ortaya çıkardıklarını gördük. 15 günde tamamlanan eserin yapımında emeği geçen 15 kadın kursiyerimize teşekkür ediyorum" dedi.

BÖYLE YAPILDI
Tamamen el emeği göz nuru eseri olan 15 Temmuz Milli Direniş Tablosu'nun yapılış öyküsü ise şöyle; Kaolen, kil, alümina ve şamot malzemeleri karıştırılıp yoğuruldu sonra 2 gün dinlendirilen seramik çamuru 1040 derece fırınlandıktan sonra sırlandı. Süslemeleri yapıldıktan sonra da 810 derecede fırınlanan tabloda kullanılan Türk bayrağı saf ipekten dokundu, ay yıldız ise altın sırma ile işlendi.
BİZE ULAŞIN