Yok sayıldığımız günler gelmesin

Mersin’de doğuştan bedensel ve zihinsel engelli 2 çocuğuyla yaşayan ev hanımı İslim Balcı, “Yok sayıldığımız günler geri gelmesin diye istikrarın devam etmesini istiyoruz” dedi

Yok sayıldığımız günler gelmesin
Mersin'de 16 Nisan'da yapılacak olan referandum çalışmaları devam ederken, yaşadığı zorlukların bir daha yaşanmaması için 'evet' diyeceğini açıklayan 56 yaşındaki ev hanımı İslim Balcı, "2002'den önce zaman kaybı olarak görüldüğümüz her yer de şimdi el üstünde tutuluyoruz. Sırf engelli çocuklarım olduğu için toplu taşıma araçları şoförleri, 'sizinle zaman kaybedemeyiz' diyerek bizi almıyorlardı ama şimdi toplu taşıma araçlarına ücretsiz biniyoruz. Yok sayıldığımız günler geri gelmesin diye evet diyoruz" dedi.

İKİ ÇOCUĞU DA ENGELLİ
Yenişehir ilçesi İnönü Mahallesi'nde 2 engelli çocuğuyla birlikte yaşayan İslim Balcı, kızının engelinden dolayı geçmişte başından geçen olayları şöyle anlattı: Oğlum Salih Balcı 1984'te zihinsel ve bedensel engelli doğdu. 3 yıl sonra da kızım Emine aynı şekilde zihinsel ve bedensel engelli olarak dünyaya geldi. 1990 yılında acaba bir tedavisi var mıdır diyerek eşimle hastaneye gittik. Doktor fiziksel tedavi olursa gelişme olabileceğini söyledi. Ama maddi gücümüz olmadığı için tedavi olmadı, çocuklarımız böyle kaldı. Eşimin gündelik işlerde kazandığı paralarla geçimimizi sağlıyorduk. 1990 yılında çocukları hastaneye götürdük, fakat götürürken bile çok zorluk çektik. Otobüse binmek istedik, şoför 'Sizinle uğraşamam' diyerek almadı. Taksiye gücümüz yetmiyordu. Çocuklarımızı sırtımızda hastaneye götürdük. Doktor 'Paranız var mı?' diye sordu. Sadece muayeneye yetirebildik. Fizik tedavi yaptıramadık. Belki de o zaman çocuklarımız tedavi olsa şimdi durumları bu kadar kötü olmazdı.ÖMRÜ KUYRUKLARDA GEÇTİ
Hastane ve ilaç kuyruklarında yıllarının geçtiğini anlatan Balcı, "Tam 6 saat muayene sırasında beklediğimizi hatırlıyorum. Doktor ilaç yazdı, kuyrukta 3 saat bekledik. Sonra 'ilaç kalmadı, 1 hafta sonra gelir' dediler. 1 hafta sonra gittik, bu sefer paramız ilacı almaya yetmedi. Biz kuyruklarda perişan olduk. Şikayet etmek istedim fakat beni dinleyecek bir devlet bulamadım. Bir ailede engelli varsa onun ne gezmeye hakkı vardı, ne dolaşmaya" şeklinde konuştu.

"DEVLETİ HİSSETTİK"
AK Parti'nin 2002'de iktidara gelmesinden sonra hayatlarının değiştiğini belirten Balcı, "2007'de eşim vefat etti. Çocuklarıma bakamayacağım diye çok korkmuştum ama devletim yanımda oldu. Her konuda yardımcı olundu. Hastaneye gitmem gerektiğinde ücretsiz ambulans geliyor, hatta evimize doktor bile geliyor. İlaçlarımızı ücretsiz alıyoruz. Maddi durumumuz olmadığı için devletten hem engelli maaşı hem de bakıcı ücreti alıyorum. Devletimin yanımda olduğunu hissediyorum. 16 Nisan'da o eski günlere dönmemek için evet diyeceğiz" dedi.
BİZE ULAŞIN