Gaziantep sanayisi teknolojiye geçmeli

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dünyada dijital alt yapılı sanayileşmenin arttığını belirterek, Gaziantep sanayisin de rekabet için bir önce düşük teknolojiden kurtulması gerektiğini söyledi

Gaziantep sanayisi teknolojiye geçmeli
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep sanayisinin dünyayla rekabet etmek için bir an önce düşük teknolojili fabrikalardan ileri teknoloji ürünü işletmelere geçmesi gerektiğini söyledi. Şimşek, dünya genelinde sanayide dijitalleşmenin arttığını belirterek, "Gaziantep'te de bundan sonra dijital altyapılı, 4. sanayi devrimine uygun modern fabrikalar kurulmalıdır" dedi.

OLUMLU DÖNGÜ
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) aracılığıyla yapılan "Gaziantep Sanayi Dönüşümü Projesi"nin tanıtım toplantısında konuşan Şimşek, Gaziantep sanayisinin kazanımlarını korumak, dünyada hızla değişen rekabet koşullarının ve 4. sanayi devriminin yıkıcı etkilerin yansımalarını şimdiden olumlu döngüye sokmak gerektiğini söyledi. Sanayide dönüşümün zorunlu olduğunun altını çizen Şimşek, "Gaziantep'in geneline baktığımızda imalat sanayi üretiminin yüzde 95'i düşük, orta-düşük teknolojidir. Bu ciddi bir darboğazdır. Çünkü düşük teknolojide rekabet daha yoğundur, kar marjı düşük. 4. sanayi devrimi bir realite. Bunu uygun modern fabrikalar yapmalıyız. Destekse destek, rehberlikse rehberlik ama dönüşüm zaruret" dedi. GSO Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma, kişi başına geliri 25 bin dolara yükseltme ve 500 milyar dolar ihracat yapma hedeflerine ulaşabilmesi için yüksek teknolojili üretim kabiliyetine erişmesi gerektiğini söyledi. Konukoğlu, imalat sanayinin temel problemlerin başında ise ileri teknolojik ürünlerin üretimdeki payının düşüklüğü geldiğini kaydetti.
BİZE ULAŞIN