Güçlü Türkiye için sandıklara koştuk

Bölgemizdeki 6,2 milyon seçmen, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni oylamak için sandık başına gitti. Yoğun katılımın olduğu referandumda renkli görüntüler de oluştu

Güçlü Türkiye için sandıklara koştuk
Adana, Mersin, Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay, Niğde, Osmaniye ve Kilis'te milyonlar Türkiye'nin geleceğini belirleyecek oylama için sandık başına gitti. Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis'te 07.00- 16.00 saatleri arasında yapılan oylama, Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye ve Niğde'de ise 08.00-17.00 saatleri arasında gerçekleşti. Bölgemizdeki 8 kentte 6 milyondan fazla seçmen, Türkiye'nin geleceği için tercih yaptı. Yöresel kıyafetleriyle sandığa koşanlar, Türkiye mozaiği oluşturdu.

ADANA: AMBULANS HİZMETİ
Adana'da oy kullanmak için 293 hasta Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden yardım istedi. Büyükşehir Belediyesi'ne ait 8 ambulans ve Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne ait 40 araç seferber olarak hastaların oy kullanmasını sağlamak için sandıkların bulunduğu okullara götürdü, işlem tamamlanınca da tekrar evlerine bıraktı. Seyhan'da Ayfer Doğruol İlköğretim Okulu'nda oy kullanmak için ambulansla Tellidere Mahallesi'ndeki evinden alınıp sandık başına getirilen felçli Musa Atmaca (76), kullandığı oyun vatan için hayırlı olmasını diledi.

MERSİN: KÖY OKULUNDA KULLANDI
Mersin'de referandum, olaysız, sakin ve yüksek katılımla gerçekleşti. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın Parmakkurdu köyünde oy kullandığı referandumda, Vali Özdemir Çakacak, Gazipaşa Ortaokulu'nda, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise 50. Yıl Gökçeller İlkokulu'nda oy kullandı. Bakan Elvan, "Toroslar'daki dağ köylerimizden birine gelip oy kullanmanın iyi olacağını düşündüm. Muhtarımıza da söz vermiştim, nasip buraymış, oyunumuzu kullandık" diye konuştu.

GAZİANTEP: İLK OY MEHMET ŞİMŞEK'TEN
Başbakan Yardımcı Mehmet Şimşek referandum için, milletvekilliği yaptığı Gaziantep'te sabah erken saatlerde oyunu kullandı. Hasan Celal Güzel Ortaokulu 1021 nolu sandıkta ilk oyu kullanan Şimşek, "Artık söz de karar da milletin. Milletimiz hangi kararı verirse ülkemiz için en iyisi, en güzeli olacaktır" dedi. Oy verme işleminin 07.00'de başladığı illerden Gaziantep'te sağlık problemi yaşayan çok sayıda kişi yakınlarının ve 112 ekiplerinin yardımıyla sandık başına gitti. Karkamış ilçesine bağlı kırsal mahallelerdeki kadınlar yöresel kıyafetleri ile oy kullandı.


96 yaşındaki Semiha Alp, oyunu kullanmak için 100'üncü Yıl Mahallesi'nde Ertuğrul Gazi İlkokulu'na yakınlarının yardımıyla gidip oyunu erken kullananlar arasında yer aldı.

K.MARAŞ: ARTIK SÖZ MİLLETTE
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için tercihini yapan Kahramanmaraşlılar dün sabahın erken saatlerinden itibaren sandığa koştu. Büyükşehir Belediyesi'nin vatandaşları sandığa ücretsiz taşıması takdir topladı. Polis ve jandarmanın aldığı güvenlik önlemleri sayesinde kent genelinde olumsuz bir olay yaşanmadı. 718 bin 874 seçmen 2 bin 165 sandıkta oy kullanırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Erkoç Ali Galip Çalık Anadolu Lisesi'ndeki 2119 nolu sandıkta oyunu ilk kullanan seçmen oldu. Erkoç, "Güçlü bir Türkiye için, güven dolu güçlü yarınlarımız için oyumuzu kullandık. Artık söz de, karar da aziz milletimizindir" dedi.

HATAY: SEÇMEN SAYISI ARTTI
Hataylılar sabahın erken saatlerinde sandığa giderek oylarını kullanmaya başladı. 1 milyon 16 bin 175 seçmenin 2 bin 830 sandıkta oy kullandığı Hatay'da, 7 Haziran'a göre seçmen sayısı 47 bin 839 kişi arttı. Sabah erkenden okulların yolunu tutan Hataylılar oylarını kullanarak vatandaşlık görevlerini yerine getirdiler. Yaklaşık 7 bin kişinin yaşadığı Ovakent Mahallesi'nde yaşayan Özbekler, yöresel kıyafetleriyle gittikleri iki okulda kurulan sandıklarda oylarını kullandı. Özbek kökenli Celal Güntekin oy vermeye atıyla geldi.
BİZE ULAŞIN