Potansiyeli çok büyük tanıtımı yeterli değil

Hatay Valisi Erdal Ata, kentin sayısız doğal ve tarihi güzelliği barındırdığını belirterek, “Ancak sahip olduğumuz değerleri yeterince tanıtamıyoruz” dedi

Potansiyeli çok büyük tanıtımı yeterli değil
Vali Erdal Ata, dünyadaki ilk mağara kilisesiyle, Anadolu'daki ilk camisiyle farklı kültür ve dinlerin bir arada yaşadığı ender şehirlerden biri olan Hatay'ın turizm değerlerinin çok iyi tanıtılamadığını söyledi. Vali Ata, "Turizmden olarak hak ettiğimiz payı alabildiğimizi söylememiz mümkün değil. Bu konuda hepimize önemli görevler düşüyor. Bu sorunların gündeme getirilip konuşulması, çözüm önerilerinin üretilmesi gerekiyor" dedi.

DÜNYADA YERİ AYRI
Vali Erdal Ata, Turizm Haftası dolayısıyla İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, TÜRSAB Hatay BYK Başkanı Ertuğrul Doğanlılar, Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu ve dernek üyelerinin de aralarında bulunduğu heyeti makamında kabul etti. Vali Ata, binlerce yıllık tarih ve kültür birikimiyle eşsiz bir şehir olan Hatay'ın, sayısız doğal güzellikleri ve tarihi değerleriyle dünyada önemli bir yere sahip olduğunu dile getirdi. 2011 yılında Suriye'de başlayan olayların turizm potansiyelini olumsuz etkilediğini belirten Vali Ata, "Komşumuzdaki sorun sonsuza kadar sürecek değil. Oradaki yaşanan süreç ümit ediyorum çok kısa bir süre içinde sonuçlanır. Hatay sahip olduğu tarihi eserler bakımından çok zengin. Özellikle Arkeoloji Müzesi'nin teşhir çalışmaları tamamlandıktan ve çok yoğun bir tanıtım çalışması yapıldıktan sonra ilimiz turizmine önemli faydası olacaktır" dedi.

HEDEF TANITIM OLMALI
Sadece tarihi ve kültürel değerlerin değil, zengin mutfağın da iyi değerlendirmesi gerektiğini ifade eden Vali Ata şöyle konuştu: Buradaki öncelikli hedef tanıtım çalışmaları olmalıdır. Yabancı ülkelere baktığımız zaman çok basit bir iki tarihi eser ile milyonlarca turist ağırlayabildiklerini görüyoruz. Çünkü bu değerlerin tanıtımını, reklamını iyi yapıyorlar. Bu konuda bizlere de turizmcilere de basına da çok büyük görevler düşüyor.
BİZE ULAŞIN