Hesap verebilir ve şeffaf olmak gerek

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ile Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı, şeffaflık ve hesap verilebilirliğin sağlanması amacıyla 2016 yılına ait verilerin bulunduğu raporu yayınladı

Hesap verebilir ve şeffaf olmak gerek
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ve Adana Adli Yargı Adalet Komisyonu işbirliğiyle, yargı hizmetlerinde şeffaflığın ve hesap verilebilirliğin sağlanması amacıyla '2016 Yılı Adana Adliyesi Faaliyet Raporu' hazırlandı. Adana Adliyesi'nin resmi internet sitesinde yayımlanarak kamuoyuna sunulan 200 sayfalık raporda mali bilgilerden dosya sayılarına, en çok işlenen suçlardan yapılan çalışmalara kadar onlarca veri yer aldı.

İSTATİSTİK BİLGİLERİ
15 Temmuz demokrasi şehitleri ve gazileri anısına yapılan bir çalışmayla başlayan raporda adliyenin fiziki yapısı, mahkeme sayıları, Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı birimler, Denetimli Serbestlik Bürosu, teknolojik kaynaklar ile personel dağılımı ve sayıları yer aldı. Raporda sosyal kültürel etkinliklerin yanı sıra soruşturma, açılan dava sayısı, tutukluluk süreleri, karar sayısı gibi istatistik bilgilere de yer verildi. Raporda Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ile Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Ramazan Yılmaz'ın görüşlerine de yer verildi. Görüş yazısında 2016 yılının en önemli olayının FETÖ/PDY terör örgütü tarafından yapılan 15 Temmuz darbe girişimi olduğunu vurgulayan Ali Yeldan, temel misyonlarının toplumun adalet ihtiyacını karşılamak, beklentilerine cevap vermek, onların algı ve vicdanında olumlu etkiler bırakmak olduğunu söyledi.

HIZLI VE ETKİN HİZMET
Adana Adliyesi olarak yargı hizmetlerinin hızlı ve etkin bir şekilde yerine getirilmesi, vatandaşların adalete erişiminin kolay bir şekilde sağlanması için çalışmalar yaptıklarını belirten Yeldan, "Adana Adliyesi'nde ilk kez hazırlanan faaliyet raporu, sorunları çözmekte fayda sağlayacağı gibi, yargısal planlamada şeffaflığı ve hesap verilebilirliği mümkün kılacak, önümüzdeki yıllarda da misyonumuzu belirlemede yol gösterecek ve vizyonumuza ışık tutacaktır" dedi.
BİZE ULAŞIN